eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
19°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Memiş OKUYUCU

1965 Yozgat doğumlu. İlkokulu Yiğitler köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi 1982 yılında Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1985 yılında Denizli Eğitim Yüksekokulunu, 1998 yılında da H.Ü. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Eser Yayın: Yozgat ve Orta Anadolu Bölge Ağzında Yaşayan Kelimeler, Deyimler ve Atasözleri, Maarifimiz ve Geleceğimiz ve Türkiye'de Şehirli Dindarlık adlı eserlerini yayınladı. Yazıları, Denizli Hizmet ve Polatlı Postası, Arkadaş Çocuk (Batı Trakya) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim (MEB)dergilerinde yayınlandı. 1996 yılından sonra TYB bünyesinde icra edilen millî kültür, millî tarih ve millî kimliğimize dair pek çok faaliyeti bir mektep formunda yirmi yıl kadar süre ile takip ve tedris etti. Öğretmenlik, Maarifimiz ve Geleceğimiz başlıkları ile muhtelif kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda, Öncü Eğitimci Portreler programlarını hazırlayıp sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  Sistemin çıkmazları ve yeni bir soluk: ‘Eğitim Politikamız ve Felsefemiz’

  Maarifimize dair eser ve çalışmalarda son zamanlarda nitelikli bir artış gözlenmekte. İşte bir yenisi: Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya’dan: Eğitim Politikamız ve Felsefemiz. Eğitimimizin değişim ve dönüşüm dönemini içine alan iki yüz  senelik geçmişinden alıp bugünlere kadar geçen tarihini gelenek, uygulama ve felsefesi ile hedefleri üzerine ve gerçekliklerine dair ilmi tespitler yapılan bir eser. Bu alanda gerçekten ufuk ve zihin açıcı.


  Kitabın Adı: Eğitim Politikamız ve Felsefemiz
  Kitabın Yazarı: Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
  Yayınevi, Basım Yeri ve Yılı: Rağbet Yayınları, İstanbul 2021
  Baskı Sayısı ve Sayfası: 1. baskı, 296 sayfa

  Bu kitap Türkiye’de maarifin milliliğini dert edinip, ilmi temellerinden ve tarihinden başlayıp günümüze kadar olan eğitime dair bilgileri esaslı bir süzgeçten geçiren bir kitap. Milli maarifin özüne dair, bugünkü sisteme dair esaslı tespitler yapılan kitapta çıkışa doğru yollar da açılmakta.  Tefekkürünü ve ilim çabasını Türkiye’nin maarifi üzerine yoğunlaştıran Prof. Dr. Bayram Ali ÇETİNKAYA, esaslı sistem tahlillerine de yer vermekte bu eserinde. Kitapta sorulan;

  “Modernleşmenin ortaya koyduğu sorunların insan üzerinde kalıcı etkiler bırakması, değişim ve dönüşümlerin yörüngesini belirlemektedir. Bu kapsamda insanın gelişim ve ilerleme hedefleri belirgin şekilde bir amaca dönüşmektedir. Amaç insanın daha mutlu olması mı yoksa dünyevî emellerini gerçekleştirmek için daha ihtiraslı bir varlık olması mı? sorusu  yıllardan beri ‘neden eğitim meselesine çözüm getirilemiyor’ diye düşünenlere de bir yol açmakta.

  Medeniyetimizin ve kadim kültürümüzün bu çağdaki durumu ve mevcut yapı üzerine de esaslı sorular sorulan ve cevaplar aranan kitapta, zihinlere somut düşünülmesi gereken maarif alanları da işaret edilmekte.

  Kitapta maarif münevveri ve mütefekkir Nurettin Topçu’dan ilham ve izlere de yer verilmekte. Ve;
  ‘’Şu halde, ‘ahlâk insanı’ yetiştirmenin kaygısı, akıl, kalp ve ruh eğitiminin birlikte olmasını zorunlu kılmaktadır.” Açıklaması yapılmaktadır. Bayram Ali Çetinkaya’dan maarife bir eser:

  KİTAPTAN BAŞLIKLAR
  Etkileşim ve Yabancılaşma Kıskacındaki Yeni Gençlik Modeli
  Yeni Neslin Anatomisi: “Değer”siz Kimlik
  Yeni Neslin Karakteri
  Dünyevîleşmenin Sefaleti
  Gençliğin İsyanı ve İflası
  Kutsalın ve Aşkınlığın Dünyevî İstismarı
  Kutsalı Araçsallaştırmak
  Taklitçinin Yüzsüz Maskaralığı
  Yalnızlığın Çaresizliği

  Mehmet Âkif Düşüncesinde İlim, Fen ve Teknik
  Âkif’in İlim ve İrfan Köklerinin İnşası
  Âkif’in İki Dönemi
  Taceddin Dergâhı’nda Varoluş Mücadelesi
  Şairin Çığlığı: Uyan İslâm Dünyası!
    Şeklinde oldukça geniş bir eğitim alanı kavrayışıyla maarif alanımıza düşünce pencereleri açılan kitapta, Osmanlı maarifinin dünyaya örnek modeli Enderun örneği de:

  ‘Osmanlı İmparatorluğunun ‘Saray Okulu’  Enderun’  başlığı ile yer almaktadır.

  Kitapta Nurettin Topçu ve maarif düşüncesine özel bir başlık açılmış:
  Nurettin Topçu’nun Eğitim Felsefesi
  Nurettin Topçu
  Filozofun Şeyhle Buluşması
  Nurettin Topçu ve Gençlik
  Milli Kültür ve Maarif-Millet Mektebi
  Karakter İnşa Eden Maarif
  Mektep Mabettir
  İdealist Muallimler
  Geleneği Geleceğe Taşıyan Muallimler
  Maarif Demek Muallim Demektir
  ‘İnsanın İnsanlaşması’ Eğitimi
  Eğitim Müfredatı/Programı ve Zekâ
  Eğitimin Felsefesi, Felsefenin Eğitimi
  Eğitimin Dört Sütunu
  Ahlâk İnsanı Yetiştirmek-Kalp ve Ruh Eğitimi

  İlim ve fikir hayatımızda maarif üzerine okumalar yapmak isteyenlere gerçek anlamıyla bir başvuru eseri ve kaynak niteliğinde bir kitap. Bayram Ali Çetinkaya’nın dimağına bereket. Ülke irfanına hayırlı olsun.

  Kitap, Rağbet Yayınlarından çıkmış. www.ragbetkitap.com adresinden ve kitapyurdu.com idefix.com kitabinabak.com  selamkitap.com gibi online satış sitelerinden de temin edilebilmektedir.

  Rağbet Yayınları tlf no: 0212 528 8519

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.