eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C

Üniversiteler ve Kalite Meselesi

Üniversiteler ve Kalite Meselesi

Üniversite, üniversal bilginin üretildiği yerdir. Ülkenin insan kabiliyetlerine düşüncenin, düşünme yollarının öğretildiği, bilim aşkının aşılandığı, bilginin değerinin kavratıldığı yerdir. Üniversite niteliğin, kalitenin bizzat yaşanılarak, yaşatılarak öğrencileri hayata hazırlayan bir öğretim ve bilgelik mekanıdır. Zorlu, seçici sınavlardan geçerek üniversite kapısından içeriye giren öğrenci, nitelikli bir eğitim alarak ruhunu, bedenini ülkenin geleceğine hazırlar. Alın teri ve emeğin kıymetini üniversite de öğrenen öğrenci, sonraki hayatında ve ülke hizmetlerinde  hep en iyinin, en doğrunun ve en kalitelinin derdini güderek, hizmet görmeye çalışır.  Seçme sınavlarla üniversiteye gelen öğrenci,  seçkin bir eğitime tabi tutulur.  Böylelikle ülkenin geleceğinde seçkin bir yere sahip olup; seçkin iş, idare ve bilim hizmetleri vermesi hedeflenir.

Eğitim, dünya ile rekabeti tabiatında barındıran bilhassa üniversite eğitimi pahalı bir hizmettir. Bu nedenle Avrupa’da,  ülke ihtiyaç ve hedefleri ile nüfusu arasında bir orantı kurulmuş. Nitelikli bir üniversite eğitimi için ülke nüfusunun yüzde beşi kadar bir üniversite kontenjanı oluşturulmuştur. Burada bir fikir vermesi bakımından Almanya’da üniversite kontenjanlarının yüzde seksenini fen ve mühendislik bilimlerinin, ülkemizde ise yüzde seksen oranında sosyal bilimlerin oluşturduğunu belirtelim.

Teknik ve sosyal branşlar bu kontenjan içine dağıtılmış. Orta öğretim sistemi de üniversite kapısında yığılmaya meydan vermeyecek şekilde yapılandırılmıştır. Ülkenin meslek okulları ortalama sistemin yüzde altmışına karşılık gelecek şekilde planlanmış. Geri kalanları ise üniversite eğitimi ve diğer alanlara doğru yönlendirilmiştir.

Aşağıda Avrupa’daki bazı ülkelerin nüfusları ve üniversite öğrenci sayılarına göz atalım:

Avusturya; 8,7 milyon nüfus, 431 bin üniversite öğrencisi;

İsviçre 8,5 milyon nüfus, 295 bin üniversite öğrencisi;

Hollanda 17 milyon nüfus, 836 bin üniversite öğrencisi;

Finlandiya 5,5 milyon nüfus, üniversitelerinde 277 bin öğrenci mevcut.

Hepsinde ortalama nüfusun % beşi civarında üniversite öğrencisi varken Türkiye’de 85 milyon nüfusa mukabil   yaklaşık 8 milyon (7 milyon 595 bin)  üniversite öğrencisi var.

Türkiye nüfusunun  yaklaşık % 10’u kadar üniversite öğrencisi var. Ve yukarıdaki ülkelerin hepsinin ürettiği bilgi Türkiye’nin ürettiği bilgiden kat kat fazla.  Üstelik kişi başı eğitim harcamalarında 2014 OECD verilerine göre Türkiye 42 ülke arasında sondan beşinci, yani 37. sırada.

Bu rakam ve verilere bakarak Türkiye’nin temel bir konuda karar vermesi gerekiyor.

Fazla öğrenci düşük harcama mı, daha az öğrenci ve fakat niteliği yüksek bir üniversite eğitimi mi?

Ülkemizi bu asırda lider hale getirebilmek için dünya ile rekabet edebilecek bir üniversite  hedefi üzerinde düşünmek, çaba harcamak gerekiyor.

Eğer sayıları niteliğe feda edersek ne olur?

Sadece sayıları, o nesli kaybetme tehlikesi ile kalmayız. Ülkenin geleceğinde de bir büyük tehlike bizi beklemeye başlıyor olacaktır. ‘Çalışmadan kazanmaya, köşe dönerek’  toplumda yer edinmeye şartlanmış insan profili cemiyette hakim olacak. Bu durum da, gelecekte cemiyetimizi içten tüketen bir kurtçuk haline dönüşecektir.  

Bu alanda son sözü ülkemizin sosyoloji ve eğitim alanında yetiştirdiği bir bilim adamı Mümtaz Turhan’a bırakalım:

Mümtaz Turhan ve Keyfiyet (nitelik) Meselesi

‘’Bugünkü hayat mücadelesinde küçük bir milletin ilerleyebilmesi ve diğer milletlerle aynı seviyede kalabilmesi hususunda başvurabileceği biricik tedbir, keyfiyete(nitelik) ehemmiyet vermesidir. (…) Bu vaziyette küçük bir millet keyfiyet bakımından kendisini ancak üstünlüğü ile müdafaa edebilir. Binaenlaeyh ‘hiç yoktan fena daha iyidir veya azda olsa herkes maariften nasibini almalıdır’, şeklinde ortaya atılan sakat düşünceler, kısa bir zamanda ilerlemesi mümkün küçük bir milleti mahva sürükleyebilir. Demokratik rejimlerin en büyük düşmanlarından biri olan kemiyetin(sayının) keyfiyete(niteliğe) hakimiyeti de bu düşüncelerin bir mahsulü olup müsavilik(eşitlik) prensibinin yanlış tefsirinden ibarettir.(…) Çünkü bu nevi bir sistem içinde genç, insani tekamüle göre en esaslı saikten, cehit ve gayret sarf etme arzusundan mahrum edilmiş olacaktır. İyi ile fenanın, suyu getirenle testiyi kıranın bir tutulduğunu göre göre öğrenme, en iyi şekilde yetişme, tam numara alma cehdine kendini kaptıracak yerde, can kurtaran simidini yakalamaya uğraşacak, hile yollarına sapacaktır… Böylece millet cehit ve gayretiyle memleketi ilerletecek, yeni teşebbüs, yaratıcı hamle ve yeni buluşlarıyla terakki istikametinde cemiyeti itecek, sürükleyecek genç nesilden,  en esaslı mesnetten mahrum olacaktır. Bunun yerine en lüzumlu asgari bir cehit ve gayreti dahi sarf etmeden hiç bir şekilde layık olmadığı mevki ve servete bir an evvel kavuşturacak hile yollarını arayan,   oportünist, hodbin, hiç bir hakiki kıymeti tanımayan ve ona inanmayan hayasız ve saygısız bir nesil türeyecektir.’’(Garplılaşmanın Neresindeyiz S.113)

Tümüyle maarif ve üniversite sistemimizi nitelikle ilgili bir reforma tabi tutmak,  ülkenin geleceği için şart olmuştur. Klasikleşmiş jargonla ifade edecek olursak, bu konu bir milli güvenlik meselesi halini almıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.