eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
31°C
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
31°C
Perşembe Az Bulutlu
27°C
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Açık
29°C

Prof. Dr. Cağfer KARADAŞ

Cağfer KARADAŞ 1964 yılında Sivas merkeze bağlı Elbeyli köylerinden Kartalca köyünde dünyaya geldi. Kayseri İmam-Hatip Lisesini 1984, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1989 yılında bitirdi. Aynı Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1991’de yüksek lisansını, 1997’de doktorasını tamamladı. 1992-1993 yıllarında alanı ile ilgili araştırma yapmak için 8 ay Şam’da bulundu. Türkmenistan Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 1999-2000 öğretim yılında ders verdi. 1999’da Yardımcı Doçent, 2004’te Doçent ve 2010 yılında Profesör unvanını aldı. 2012-2015 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurucu Dekanı olarak görev yaptı. 2018-2019 yıllarında Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Dini İlimler Fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak göreve yaptı. 2015-2020 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğinde bulundu. Hâlen Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalında öğretim üyeliği görevini yürütmektedir. Çalışmalarını İslam inanç esasları, Allah ve âlem anlayışları, güncel dinî konular, kelâm-tasavvuf-felsefe ilişkisi, kelâm okullarının oluşum ve gelişim süreçleri konularından sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış ilmî, fikrî ve edebî türde otuzun üzerinde kitabının yanında hakemli bilimsel dergilerde makaleleri, kitap bölümleri ve sempozyum bildirileri başta olmak üzere bir çok farklı dergi ve internet sayfasında fikri ve güncel yazıları bulunmaktadır.

  Prof. Dr. Cağfer Karadaş’ın Kitap Okuma İlk On Listesi

  Prof. Dr. Cağfer Karadaş’a favori kitap okuma ilk on listesini sorduk. Aldığımız kitap listesini aşağıda okurların istifadesine sunuyoruz.

  Maarifin Sesi: Kitap okumada ilk on favori / öncelikli kitap listeniz var mı? Bize verebilir misiniz?

  Prof. Dr. Cağfer Karadaş:  Daha önce söylediğim gibi insan merakına ve ihtiyacına göre kitap okumalıdır. Merakı da moda türü akıntıya kapılma veya duygularının peşinde sürüklenme değil, kendini geliştirme, kişilik ve bilinç kazanma yönünde olmalıdır. İhtiyaçlar zaten bellidir. Herkesin ihtiyacı kendine göredir, ona göre bir seçme ve okuma yapabilir.

  İkinci bir husus çeşit gözetmektir. Hayatı ve örnek şahsiyetleri tanımak bakımından Kur’an’da isimlerin zikredilen peygamberlerin hayatlarını israiliyattan uzak sahih bilgilerle anlatan eserlerden başlanabilir. Edebi üslupla anlatılan sahabe ve toplum önderlerinin hayatları da örneklik bakımından kayda değerdir.

  Edebi zevk elde etmek ve hayat sahnelerini tasavvurumuza yansıtmak için hikâye ve roman türü eserler bize oldukça yardımcı olur. Bu tür eserler aynı zamanda bize okuma zevki de kazandırır. Geçmiş bütün olgu ve olaylar tarih içinde gerçekleştiği için tarih bütün bilgilerin ve ilimlerin zemini oluşturur. Toplumun dinini, inancını ve örfünü anlatan kitaplar bize aidiyet bilinci ve kişilik kazandırır. Gezi, anlatı ve deneme kitapları ufkumuzu açar, popüler bilim kitapları olgu dünyasıyla tanışmamızı sağlar.

  Bendeniz burada sadece söylediğim esaslar çerçevesinde örnek kabilinden bazı önerilerinde bulunabilirim:

  İbn Haldun, Mukaddime, MEB yayınları veya Dergah Yayınları.

  Adem Apak, Siyer-i Nebi, Ensar Neşriyat

  Abdulfettah Ebû Gudde, İlim Uğrunda Yaşanmış Hayat Hikâyeleri, Nun Yayıncılık

  *

  Erol Güngör, İslam’ın Bugünkü Meseleleri, Ötüken yayınları.

  Rasim Özdenören, Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, İz Yayınları

  Sabri Ülgener, Din ve Zihniyet, Derin yayınları

  Süleyman Uludağ, İslam Düşüncesinin Yapısı, Dergah Yayınları.

  *

  Mustafa Kutlu, Nur, Dergah Yayınları.

  Selimoviç, Derviş ve Ölüm, Timaş Yayınları

  Cengiz Aytmatov, Gün Olur Asra Bedel, Ötüken Yayınları.

  *

  Hikmet Birand, Anadolu Manzaraları, Tübitak Popüler Kitap

  Mehmet Emin Efendi, İstanbul’dan Orta Asya’ya Seyahat, Kültür Bakanlığı Yayınları

  *

  Cağfer Karadaş, İslam’ın İnanç Yapısı, Emin Yayınları.

  Cağfer Karadaş, Hidayet Rehberleri Peygamberler, Emin Yayınları.

  Cağfer Karadaş, Bizim Evin Halleri, Anadolu Ay Yayınları

  Cağfer Karadaş, Müridin Rüyası –Bizim Evden Hikâyeler- Anadolu Ay Yayınları.

  19 Cemaziyelevvel 1445 / 2 Aralık 2023

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.