eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
22°C
Ankara
22°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Açık
26°C
Cumartesi Açık
28°C

Memiş OKUYUCU

1965 Yozgat doğumlu. İlkokulu Yiğitler köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi 1982 yılında Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1985 yılında Denizli Eğitim Yüksekokulunu, 1998 yılında da H.Ü. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Eser Yayın: Yozgat ve Orta Anadolu Bölge Ağzında Yaşayan Kelimeler, Deyimler ve Atasözleri, Maarifimiz ve Geleceğimiz, Türkiye'de Şehirli Dindarlık ve Maarifin Seyir Günlüğü adlı eserlerini yayınladı. Yazıları, Şehir ve Kültür, Vuslat, Denizli Hizmet, Polatlı Postası, Arkadaş Çocuk (Batı Trakya) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim (MEB)dergilerinde yayınlandı. 1996 yılından sonra TYB bünyesinde icra edilen millî kültür, millî tarih ve millî kimliğimize dair pek çok faaliyeti bir mektep formunda yirmi yıl kadar süre ile takip ve tedris etti. Öğretmenlik, Maarifimiz ve Geleceğimiz başlıkları ile muhtelif kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda, Öncü Eğitimci Portreler programlarını hazırlayıp sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir Hayalimiz Olsun

Martin Luther King, 28 Ağustos 1963’te 200 bin kişiye yaptığı meşhur konuşmasında böyle diyordu:
 ‘Bir Hayalim Var Benim!..

Buna fikir diyelim, şuur diyelim, biz buna hedef diyelim, biz buna varmak istediğimiz cemiyet mefkuremiz diyelim. Yahut ta içinden geçtiğimiz zamanlardaki çok tekrar edilen ifadesiyle ülke perspektifimiz diyelim.

 Mazlumlarla dayanışma ruhu diyelim, ağlayan bir yetim gördüm mü yüreğinde duyduğu sızı diyelim, insanlığa adalet götürme ideali diyelim!. Yahut yanımızda, ötemizde, berimizde yaşayan birine iyilik götürme ya da komşuluklarımızı yaşatma ideali diyelim…
İsterseniz ruhunuzun size hatırlattığı bir ötekine yardım duygusu diyelim. Diyelim de hayal  kurmakta serbest olalım. Hayallerinizin size hafızanızla birlikte hatırlattığı bir isim de koyabilirsiniz:
 Kızıl elma.

Bugün, yarın ve her daim bir hayalimiz olsun.

Medeniyet hülyamızı korlandırıp, alevlendirecek  bir hayalimiz olsun!..
Hayallerimize hayal katacak bir hayal!..
Münevver ışık olan, yol açan, köprüler kuran, izine basacak izler bırakandır. Bu ülkenin irfan sahibi her ferdi, bu tavır ve şuura sahiptir.  Bunun da en başında;  geleceğe dair hayaller kurmak, idealler yaşatmak, ufuklara gözünü dikmek  gelir. Gelin beraberce hayaller kuralım.
Maarifde, teknolojide, ilimde, fende, sanayide, kültürde, mimaride,  sanatta büyük hayallerimiz olsun. 
Benim hayalim  kimlik ve kültür donanımı ile yüklü ilkokulda 5 bin, ortaokul ve  lisede 8 bin, üniversitesinden mezunlarının 20 bin  kelime kadrosu hafızasına sahip, ilim ideali ve ufuk sahibi, medeniyetimize ve geleceğimize dair hayalleri olan ülke ve çocuklarını görmek.
Türkiye’yi dünyanın merkezi haline getirecek heyecan, vizyon ve çalışma aşkı taşıyan, geleceğe güvenle bakan, bütün insanlığa adalet götürme idealini kuşanmış, hak ve hakikat davasına sahip bireylerin yetişeceği bir milli maarif sistemi görmek, hayal ediyorum..    

Bütün bunlar için bir ülke devlet ve eğitim paradigması oluşturmak gerekiyor. Milli bir paradigma inşa etmek icap ediyor.    Bir medeniyet perspektifi ve medeniyet tasavvuru inşa etmek dostlar.                                                                              

Her toplum hayalleri ile yaşar. Ya sizin hayaliniz?

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.