eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
12°C
Ankara
12°C
Açık
Cuma Açık
14°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
15°C
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C

Prof. Dr. Ömer ÖZYILMAZ

1952 yılında Erzurum’da doğdu. Lisans düzeyindeki öğrenimini İlahiyat alanında yaptı. 1981’de Eğitim Bilimleri Asistanı oldu. İki yıl, İst. Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünde, yüksek lisans bilimsel hazırlık çalışması yaptı. 1984 yılında Uludağ Üniversitesine nakletti. Bu üniversitede Eğitim Bilimleri Alanında 1986’da Yüksek lisans, 1991’de doktora ve 1996’da doçentlik çalışmalarını tamamladı. 1995-2007 yılları arasında iki dönem Erzurum Milletvekili olarak Parlamento’da görev yaptı. Özyılmaz, sivil toplum, siyaset, ilim ve cemiyetçilik ekseninde bir müktesebata sahip. Yayınlanmış çok sayıda yazı ve kitapları mevcut. Maarife özel bir ilgisi ve farklı alanlarına dair çalışmaları var. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 24 Şubat 2021 Tarihinde de, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyeliğine atandı.

  Kurban Bayramının Hatırlattıkları

       Sevgili Dostlar, Cuma Gününüz, Arefe Gününüz ve Kurban Bayramınız feyizli bereketli ve huzurlu olsun.
  Bildiğiniz gibi bugün Cuma ve Arefe yani Hacc-ı Ekber, yarın Kurban Bayramı yani Iyd-i Fıtr. 
  Kurbanın kelime anlamı, yaklaşmak demektir. Neye yaklaşmaktır:

           1- Fıtrata yaklaşmak, Fıtrata/ insanın ilk günkü temiz haline/fabrika ayarlarına ciddi anlamda dönmeyi düşünmek planlamak ve dönmektir.

           2- Allah’ın kullarına/ insanlara yaklaşmaktır. Kibir, gösteriş, kin ve düşmanlık, küskünlük; dünya görüşü/ yaşam biçimi, görüş farklılığı ve cümle ayrılıkları bir kenara atarak doğrudan doğruya insanlara, Allah adına yaklaşmak ve paylaşmaktır.

              3- Allah’a yaklaşmaktır yani Allah’ın Dinine ve rızasına yaklaşmaktır yani ciddi anlamda, hayatı Allah’ın istediği şekilde yaşamaya ve yaşatmaya yönelmek ve bunun için çalışmaktır.

           4- Kurban Bayramı, Hz. İbrahim (as)’ın Allah adına tevhid mücadelesinde ve en çok sevdiği oğluna karşı Allah’ın çektiğ imtihandaki başarısının sonucu, Allah’ın O’na ve insanlığa verdiği bir bayram, bir lütuf ve ihsandır.

            Yani Kurban Bayramı, TEVHİD’in bayramıdır.

            Kurban Bayramı, NEFSE karşı mücadelenin bayramıdır.

           Hz. İbrahim (as)’ın Firavun ve nefse karşı verdiği tevhit ve teslimiyet mücadelesinin bayramıdır. Kurban Bayramı bize Tevhid’i yeniden öğrenme ve kuşanmayı, nefsin bütün istek, sevgi ve arzularına karşı durup, onu frenleyip Allah’a, Allah’ın dinine teslim olmayı hatırlatan, öğreten bir bayramdır.
            Rabbimiz, Bayramı bu anlamda anlamayı ve onu yaşamayı cümlemize lütfeylesin, nasip etsin. Amin

          CUMA VE AREFE GÜNÜNÜZ FEYİZLİ BEREKETLİ VE HUZURLU OLSUN

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.