eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
30°C
Ankara
30°C
Açık
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Az Bulutlu
33°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Az Bulutlu
35°C

Mustafa ÖZCAN

1962 yılında Bolu’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren Arapça ve İslami ilimler öğrenmeye başladı. Eğitimine Kahire el-Ezher Üniversitesinde devam etti. Bazı arkadaşlarının yardımıyla Arapçasını ve İslami ilimlerini ilerletmek maksadıyla Şam'a gitti. Burada bir taraftan Fethü'l-İslam gibi klasik medreselerde İslami ilimler öğrenirken diğer taraftan da Daru's-Selam adlı devlet okulunda modern Arapça eğitimi aldı. 1982 yılına kadar Ezher Üniversitesi bünyesinde şer'i ve dini ilimleri tahsil etti. 1982 yılında Türkiye'ye döndü. Zafer, Girişim, İslam Dergisi, Kodaya Ed-Düveliyye gibi yerli ve yabancı birçok yayın organı ve dergide makaleleri yayınlandı. Milli Gazete, Zaman, Yeni Şafak, ve Yeni Asya gazetelerinde dış haberler servisini yönetti ve makaleler yazdı. Özellikle Ortadoğu konusunda çalışmaları ve yazıları ile tanındı. Yerli ve yabancı onlarca dergi ve gazetede yazıları ve makaleleri yayınlandı. Çeşitli güncel araştırma kitapları kaleme aldı. Yurt içi ve yurt dışında değişik konferanslara, birçok televizyon programlarına katıldı. Evli ve dört çocuk babasıdır.

  Kitle muallimi olarak Mevlana

  Şeb-i  arus münasebetiyle…

      Mevlana gibi ulu şahsiyetlerin birçok boyutu vardır. Eğitmen ve eğitimci olarak da en azından birkaç boyutu vardır. Sözgelimi Gazali Bağdat’taki Nizamiye Medresesinde ders verirken 400 öğrenciye hitap etmektedir.  Daha sonra Şam’a manevi hicretiyle birlikte müderrisliği bırakır.  Ahir ömründe Tus’a döndüğünde müderrisliğe yeniden avdet eder.  Şam’daki sürgün yıllarında artık o kitle muallimidir.  Tabir caizse hattı talimden sath-ı talime geçmiştir. Kitlelerin muallimi olmuştur. Mevlana da aynı yoldan geçer. Gazali İran’dan Bağdat’a gelir ve burada  Nizamiye’de baş müderris olur. Mevlana ise Afganistan’dan Belh kentinden sökülür ailesiyle birlikte İran üzerinden Bağdat ve ötesine geçer. Halep ve Şam’da eğitim alır nihayetinde bir ara Kayseri’de bulunur ve ardından da Konya’ya yerleşir.   Konya’da dört medresede ders verir.  Bunlar arasında İplikçi ve Pamukçular medresesi de vardır.  Mevlana Gazali gibi medreseden kaçmaz ama içine kapanır.  Onun hicreti fiziki değil ruhidir. Medrese ile arasına berzah girer.  Burada yüzlerce talebesi vardır lakin müderrislik ruhunu teskin etmemektedir.  ‘Hamdım piştim yandım’ dediği olgunlaşma sürecinde Şems-i Tebrizi ile karşılaşır, tanışır ve o ruhunun ateşini yakar.  Şems ruhunun kavı ve çırasıdır.

  Müderrislikten şeyhliğe geçtiğinde Mevlana kitlelerin hocası haline gelir.  Görünmez ‘İbret ve hikmet medresesinde’ insanın özüne hitap eder.  Gönlü hikmet pınarlarının kaynağı olmuştur.   

   Bununla birlikte Mevlana’nın derinliğini anlamayanlar onun siyasi tutumunu sorgularlar.  İşgalci Moğollara meylettiği söylenir.

  O ise Moğollara değil Moğolları yaratana tapmaktadır. Bir gün Moğollar ile ilgili bir soru sorulduğunda aynen öyle söyler:  Biz Moğollara değil Moğolları yaratana tapıyoruz. Böyle bir hadise İmam Nevevi’den nakledilir. Belki de anonimdir.

    Bir Yahudi müneccim ve kahinle karşılaşır.  Yahudi kahinler meşhurdur ve günümüzde hokkabazlık ve gizli ilimlerle uğraşmaktadır. Müneccimlik yapmaktadır.  Bu özellikleriyle de hayali paralar kaldırmaktadırlar. İmam Nevevi kendisine şöyle seslenir: Sen Zuhal (Saturn) yıldızından korkarsın ben ise yaratıcısından korkarım. Sen Müşteri yıldızından umarsın ben ise Müşteri yıldızının yaratıcısından ve sahibinden umarım, beklerim.  Sen yıldızlara danışarak yol alırsın ben ise istihare ile yol alırım.    Müneccimler astrolojiye, yıldızların hareketlerine göre hal ve rota tayin ederler.  Peygamberlerin izinden gidenler ise gökle rüya üzerinden haberleşirler.  İstihare namazı kılarak göklerden haber beklerler.  İstihare kalkışılacak  bir işin ve atılacak bir adımın hayırlı  olup olmadığına dair göklerden rüya yolu ile haber beklemektir. Gelecek habere göre de adım atmaktır.  

    Kur’an-ı Kerim’in haber verdiği gibi Hazreti İbrahim Nemrut ile çekişir ve restleşir:  Allah’ın kendisine verdiği iktidara dayanarak rabbi hakkında İbrâhim ile tartışmaya giren kimseyi görmedin mi? İbrâhim “Rabbim hayat veren ve öldürendir” deyince o, “Hayat veren ve öldüren benim” dedi. İbrâhim “Allah güneşi doğudan getirmektedir, hadi sen de onu batıdan getir” dedi. Bunun üzerine inkârcı ne diyeceğini bilemedi..  Allah zalimler topluluğuna rehberlik etmez.

   Dolayısıyla veliler veya manevi rehberler peygamberlerin izinden giderek kitle eğitmeni olurlar. Bu nedenle de  ‘Kade’l muallimu en yeküne nebiyyen/Muallim kişi neredeyse peygamberlik mertebesine erdi”  denilmiştir.  Sonuçta onun  izinden gitmekte ve mesleğini icra etmektedir.   

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.