eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°C

Kaliteli okuma; kelime dağarcığının genişlemesi; insan beyninin verimli kullanılması; muhakeme, uyum ve öğrenme becerilerinin gelişmesidir.

Kaliteli okuma; kelime dağarcığının genişlemesi; insan beyninin  verimli kullanılması; muhakeme, uyum ve  öğrenme becerilerinin gelişmesidir.
27.06.2021 08:00
0
A+
A-

SUNUŞ:

Bugünkü röportajımızı edebiyat öğretmeni, maarif adamı, radyo programcısı, eğitimci, şiir okumacısı ve idareci Mustafa ŞİKAK ile yaptık. Kendisi 1967 Şanlıurfa doğumlu. Tahsiline Pazarören’de yatılı okul tecrübesi ile başladı. Lise tahsilinin 2. sınıftan sonrasını memleketi Ceylanpınar’da tamamladı. 1994 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Aynı yıl öğretmenliğe başladı. Yurdun çeşitli yörelerinde öğretmenlik yaptı. Son iki senedir Şanlıurfa’da görev yapmakta olup, ondan önceki dokuz yılı İstanbul’da öğretmenlik hizmeti ile geçirdi. Öğretmenliği bir büyük aşk derecesinde sevmekte. Bu nedenle meslek hayatı boyunca idarecilik denemeleri olduysa da tekrar öğretmenliğe döndü. Kendisiyle buram buram muallimlik ve talebe kokan bir röportaj yaptık. Keyifli okumalar dileği ile istifadenize sunuyoruz.

”Düzenli ve planlı okuma ile sözcük dağarcığının genişlemesi; bunun doğal sonucu olarak da insan beyninin  daha aktif ve verimli bir şekilde kullanılması; muhakeme, uyum, öğrenme ve yaratıcılık becerilerinin gelişmesidir kanımca bu tanım aslında sadece bana ait değildir okuduğumuz tanımların bileşimi gibi düşünebiliriz.”

MUSTAFA ŞİKAK – EDEBİYAT ÖĞRETMENİ – HİLVAN – ŞANLIURFA

Maarifin Sesi: Okuma nedir, kaliteli bir okuma nasıl yapılmalıdır?

ŞİKAK : Düzenli ve planlı okuma ile sözcük dağarcığının genişlemesi; bunun doğal sonucu olarak da insan beyninin  daha aktif ve verimli bir şekilde kullanılması; muhakeme, uyum, öğrenme ve yaratıcılık becerilerinin gelişmesidir kanımca bu tanım aslında sadece bana ait değildir okuduğumuz tanımların bileşimi gibi düşünebiliriz.

Kaliteli okuma iyi kitapları okumayla olur. İyi kitaplar okumayan kimsenin, okumuş olmasıyla cahil kalması arasında fark yoktur. İyi kitap tanımından yola çıkarak 1. soruya verilen cevaba göre değerlendirilebilir.

Maarifin Sesi: Türkiye’de okuma alışkanlığını yeterli buluyor musunuz? Geliştirmek için sizce neler yapılmalıdır?

ŞİKAK:

Türkiye de okuma alışkanlığı,
Kitaba çok az para harcıyoruz.
Kişi başına düşen kitap sayısı,
Kitap okumaya ayırdığımız zaman,
Yılda okuduğumuz ortalama kitap sayısı,
Kaçımız sürekli kitap okuyoruz,
Kitap ihtiyaç listemizde kaçıncı sırada,
Ülkemizde kaç kişi gazete okuyor,
Okuma alışkanlığında dünyada kaçıncı sıradayız?

Maalesef bu sorulara verilecek hiçbir cevabın tatmin edici olmadığını sen de çok iyi biliyorsun abiciğim. Mesela nüfusunun 5 katı gazete satılıyor Japonyada ürettikleri cep telefonlarını 3. Dünya ülkelerine satıp bizim plajlarda bile kitap okuyanlara rastladım bir zaman biz güneşin ve denizin tadını çıkarırken ben utanmıştım bu durumdan doğrusu.

Önerim, okuma bakanlığı kurulsun olmaz mı? Latife latife bizde öyle bir bakanlık kurulamaz.       

Maarifin Sesi: Okuma eğitimi için önerileriniz nelerdir?

ŞİKAK: Okuma eğitimi için öneri: Öncelikle okullarda yapılan şu okuma saatleri uygulamasını gereksiz buluyorum. Atalar ne diyor: İstenmeden yenen aş, ya karın ağrıtır ya da baş.

Okul kütüphaneleri işlevsel hale getirilmelidir. Mutlaka buraya kütüphane memuru atanmalıdır. Ya da Türk Dili ve Edebiyatı veya Tarih öğretmeni okul kütüphanesine atanmalı, misal müdür yardımcılığı statüsü gibi çok az derse girmeli, sadece kütüphane ile ilgilenmeli(sıkı bir hizmet içi eğitimden geçmeli) okulda kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması için(öğretmenlerle sıkı işbirliği ile) yıl boyunca etkinlikler yapılmalı, yarışmalar, ödüllendirmeler yapılmalıdır. Öğretmenlerin de kitap okuması takip ve teşvik edilmeli özellikle rol model olmanın önemi hatırlatılmalıdır.

Adını hatırlayamadığım Fransız eğitimci şöyle diyordu: Bir okulda okul kütüphanesi için bir şey yapılmamışsa o okulda hiçbir şey yapılmamıştır.
Okul kütüphanesi okulda herkes için en çekici mekân olmalıdır. Okuldan içeri girince göze çarpan ilk yer okul kütüphanesi olmalıdır. Nerde bizde öyle düşünecek idareci bir yıl müdürlük yaptım her ay biz okullardan kitap desteği istiyordu il milli eğitim ben de Z kütüphane ile uğraştım durdum elimden bir şey gelmeyince istifa edip öğretmenliğe döndüm kurtuldum.

Maarifin Sesi: Kendi okuma yöntem ve zamanlarınızı anlatabilir misiniz?

ŞİKAK: Kendi okuma deneyimim:

Teknolojik imkânların artmasıyla beraber kitap okuma yöntemlerim çeşitlendi. Cep telefonumdan e-kitap veya sesli kitap okuduğum çok olmuştur. Basılı kitap da okuyorum. Hibrit kitap okuma alışkanlığı edindim. Her gün ortalama 1, 1.5 saat yürüyorum. Bu esnada kitap dinliyorum. Bazen ön görülmeyen boş zamanlara düştüğümde hemen cep telefonumdan bir e-kitap açıp okuyorum. Bazen de sesli dinlediğim bir kitabı bir de basılı kitaptan okuma ihtiyacı duyuyorum. Kütüphanemde yaklaşık 1400 basılı kitabı var cep telefonumda ise  40 binin üzerinde kitap var.


Kitap okumak için özel bir zamana ihtiyacım olmadı hiç bir zaman. Her zaman her yerde kitap okurum. Bazen gece yarısı uykum kaçınca kalkıp kitap okuduğum çok olmuştur. Bazıları tv izler daha rahat olduğu için mesela tercih meselesi. Benim için her türden rahatlamanın vesilesi kitap okumaktır.

Maarifin Sesi: Bu röportaj için çok teşekkür ediyoruz.

ŞİKAK: Ben teşekkür ederim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.