eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C

Dr. Münir TEZCAN

1972 yılında Konya ilinin Kadınhanı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladı. Konya Endüstri Meslek Lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldu. Aynı yıl Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesinde öğretmenliğe başladı. Kahramanmaraş’ta çeşitli okullarda öğretmen olarak çalıştı. Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslâm Bilimleri Tefsir Anabilim Dalında “Kur’an’ın Engellilere Yaklaşımı ve İslâm’ın Engellilere Tanıdığı Kolaylıklar” adlı tez çalışması ile 2006 yılında yüksek lisansını; Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Tefsir Anabilim Dalında “Kur’an’da İnsanın İç Denetimi” adlı teziyle de 2019 yılında Doktorasını tamamladı. 2009 yılında Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ilköğretim müfettiş yardımcısı olarak atandı. 2012 yılında müfettiş oldu. Halen 2014 yılında tayin olduğu İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde eğitim müfettişi olarak görev yapmaktadır. Yüksek lisans ve Doktora çalışmaları kitap olarak yayımlanmıştır.

  Engellilik ve Özel Eğitim Üzerine-3

  Değerli okurlarım geçen yazımızda engellilik ile ilgili hukuki düzenlemelerde ne durumda olduğumuzu genel olarak değerlendirmiş ve 2005 yılında 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun kabul edilmesi ile birlikte özelikle sağlık, istihdam ve eğitim konularında engelli bireyler ve ailelerine önemli haklar tanındığını belirtmiştik. Yazı dizimizin bu bölümünde yapılan yasal düzenlemelerle engelli bireylere ve ailelerine tanınan hakları genel hatları ile maddeler halinde sıraladıktan sonra özellikle eğitim konusunda sağlanan imkânlara değineceğiz.

  Engelli olduklarını ilgili mevzuatına göre alınacak sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları ve yine ilgili mevzuatına göre belirlenen diğer şartları yerine getirmeleri şartıyla engelli bireylere ve ailelerine tanınan hakları genel olarak şöylece sıralayabiliriz. (Daha geniş bilgi ve ayrıntı için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfasına bkz.)

  1. Engelli kimlik kartı almaları,

  2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca aylık ödenmesi,

  3. Yardımcı araç-gereçler, tıbbi malzeme, sarf malzemeleri, protez-ortez gibi malzemelerin ödemelerinin SGK tarafından yapılması,

  4. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti giderlerinin kurumlarca karşılanması,

  5. Vergilerde indirim yapılması veya muaf tutulmaları (gelir vergisi, emlak vergisi, özel tüketim vergisi, gümrük vergisi, tıbbi, medikal ve eğitim araç gereçleri için katma değer vergisi…)

  6. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden ücretsiz faydalanmaları,

  7. Müze ve Ören Yerlerinden ücretsiz yararlanmaları,

  8. Evde sağlık hizmetinden yararlanmaları,

  9. Devlet Memurları Kanunu’na göre; kurum ve kuruluşların çalıştırdıkları personele ait kadroların %3 oranında engelli istihdam etme zorunluluğunun bulunması, (İş Kanunu kapsamında bu oran elli veya daha fazla işçi çalıştıranlar için %4’tür.)

  10. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim kurumlarında veya özel eğitim kurumlarında eğitim-öğretimden yararlanmaları,

  11. Eğitim kurumlarına erişim giderlerinin Milli Eğitim Bakanlığına aktarılan ödenekten karşılanması,

  Engellilere tanınan haklar içerisinde özellikle eğitim öğretimle ilgili olanlar yazı dizimiz gereği bizi doğrudan ilgilendirmektedir. Engelli bireyin durumuna uygun eğitim imkânlarından yararlanabilmesi için tıbbî tanılamasının yanında okula kayıtlı öğrenciler için okulun bulunduğu bölgedeki, herhangi bir okula kayıtlı olmayanlar için ise ikamet ettiği il/ilçedeki Rehberlik Araştırma Merkezlerinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurullarında eğitsel tanılamalarının yapılarak “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” düzenlenmesi gerekmektedir.

  Eğitsel tanılama ve özel eğitimle ilgili hizmetlerin nasıl yürütüleceği “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde” ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Yönetmelik özel eğitim ihtiyacı olan bireylere sunulacak eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesine yönelik hükümleri kapsaması cihetiyle eski tabirle “efradını cami” (bulunması gereken bütün unsurları toplamış) niteliğindedir. Engelli bireyin erken çocukluk dönemi eğitimi, birden fazla yetersizliği olan bireylerin eğitimi, evde veya hastanede eğitim, grup eğitimine hazırlık, aile eğitimi ve tamamlayıcı eğitim gibi özel eğitimle ilgili faaliyetlerin ne şekilde yapılacağı Yönetmelikte belirlenmiştir. Bütün bu eğitim faaliyetlerinde temel hareket noktası engelli bireyin “durumuna özel”, “eğitsel tanılamasına uygun” bireyselleştirilmiş eğitim programlarının hazırlanmasıdır.

  Eğitim sürecinde asıl hedef bireyin toplumla bütünleşmesi ve kaynaşmasıdır. Bu itibarla eğitim faaliyetlerinde kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim esastır. Gerekli durumlarda okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde eğitim veren okullarda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrenciler için il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunun teklifi doğrultusunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince destek eğitim odaları da açılmaktadır.

  Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitime erişimlerini sağlamak üzere yerleşim yerinin özellikleri, ulaşım imkânları ve bireylerin sayısı dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları açılmaktadır. Yine ihtiyaca göre orta veya ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olan bireyler ile orta veya ağır düzeyde otizmi olan bireyler için gündüzlü özel eğitim uygulama okulları (I. Kademe ve II Kademe), özel eğitim meslek okulu veya özel eğitim uygulama okullarında (III Kademe) özel eğitim hizmeti sunulmaktadır.

  Özel eğitimin diğer bir boyutu da özel yetenekli bireylere verilecek eğitimdir. Örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarından özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek için Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Sanat Merkezlerini (BİLSEM) açmıştır/açmaktadır.

  Ayrıca 652 sayılı KHK ile “Engelliler için sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporuyla asgari %20 oranında engelli olduğu, 18 yaş altı çocukların Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu ile özel gereksinimi olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen görme, işitme, zihinsel, bedensel yetersizliği olan bireyler ile dil ve konuşma, özel öğrenme güçlüğü, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerden ilgili destek eğitim programında belirtilen yaşlardaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bireylerin eğitim giderlerinin her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen tutarı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacağı” hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda bir ayda sekiz ders saati bireysel ve/veya dört ders saati grup eğitimi verilmesi şartıyla engelli bireye destek eğitimi veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine verdikleri eğitimin ücreti Bakanlıkça ödenmektedir.

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.