eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
11°C
Ankara
11°C
Az Bulutlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
8°C
Cumartesi Çok Bulutlu
7°C
Pazar Çok Bulutlu
8°C

İbrahim Halil ÇELİK

Cemiyetçiliği bulunan, maarifçi bir mesleki geçmişi olan, aktif gençlik hareketlerine katılan ve daha sonraki kariyerine siyasetçi olarak devam eden bir kültür adamı. 1 Ocak 1947, Şanlıurfa doğumlu. Şanlıurfa Lisesi (1966), Şanlıurfa Öğretmen Lisesi (1967), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümü (1975) mezunu. Maarif hayatı ilkokul öğretmenliği ile başladı. İstanbul (1968-71) ve Şanlıurfa’da (1971-72) ilkokul öğretmenliği, Şanlıurfa’da Millî Eğitim Müdür Yardımcılığı ve Halk Eğitimi Başkanı (1975-84) görevlerinde bulundu. 1984 ve 1989’da RP’den iki kez Şanlıurfa Belediye Başkanı seçildi. 1991’de Belediye Başkanı iken RP’den Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Meclise girdi. Millî siyasetin, yerel kökleri ve medeniyet geçmişimize dayanması yolundaki çabalarıyla milli hafıza da bir yer oluşturdu. Şanlıurfa folkloru ve tarihi ile ilgili ilmi araştırma ve çalışmaları olan İbrahim Halil Çelik’in yazıları Harran, Hilal, Millî Kaynak Tohum ve Hece dergileri ile yerel gazetelerde yayımlandı. Mefkûreci Öğretmenler Derneği Genel Sekteri, Türkiye Yazarlar Birliği, Birlik Vakfı (kurucu), Harran Üniversitesi Kurma Derneği Başkanı, ŞURKAV (kurucu) üyesidir. Yayınlanmış Şair Nezihe Hanım / Hayatı - Eserleri ve Gazelleri (1986) adlı bir eseri vardır.

  Kelamın Sultanı Hasan Seyithanoğlu da Göçtü Öte Aleme

  İbrahim Halil ÇELİK

       Hasan Seyithanoğlu’nu İstanbul’da  Üniversite öğrencisiyken Hilal Dergisinde Nihat Armağan abinin yanında tanıdım.  O konuşurken insanı kendine cezbeden sihriyle beni büyüledi ve  o günden bu güne hep hayranlıkla  onunla  dost oldum . Elli yılı aşkın zamanda fikir ve gönül dostluğumuz hiç kesintiye uğramadan devam etti bugüne dek. Hasan ağabey sehi ,sehavet sahibi , vefalı , düşünce ve fikir adamı idi. Gönül dostu idi. Halden anlardı.  Üstadın has talebelerindendi.
        Hitabet de  Necip Fazıl  Üstad nasıl Sultan ise, konuşmakta da Hasan Seyithanoğlu    kelamın sultanı idi.  Onu dinleyenler,   o konuşurken kendinden geçerdi. Onu dinlemek güzel bir şiiri  veya  güzel bir kitabı  okumak kadar insana haz verirdi. O tam bir konuşma virtüözü  idi. Kelimeler onun dilinde  insanları  avlayan bir ağ olurdu. Kelimelerin büyülü gücü onunla bir efsuna dönerdi.   O, Büyük Doğu’ nun Maraş kolundan, benim gözümde  yedi güzel adamından biri idi. 
      Nihat Armağan . M. Akif İnan ,Zübeyir Yetik, Mustafa Yazgan, Halil Gülüm,  Yusuf Demirkol ve Vahit Gayberi  de Urfa’nın  Büyük Doğucu   yedi vefalı güzel adamıdır. Şimdi sevdiklerine kavuştu  öte alemde.
     Bitlis’te sevdiği ve çok değer verdiği Hikmet Kuşçu abinin  her Ankara’ ya gelişlerinde  birlikte olurduk. İkisinin saatlerce süren sohbetleri bizi ihya ederdi. Bu dostlukların vazgeçilmezi  yaranı Mehmet Nuri Şahin idi. Mehmet Nuri Şahin , rahmetli Hasan ağabeyin en has dostu idi. Nuri’nin  bürosunda rahmetli Mehmet Çetin  Hasan Seyithanoğlu, İbrahim Halil Sarıoğlu, Fatih Uğurlu, Ahmet Bilgin, Hayrettin Dilekcan ve   daha başka dostlarla saatlerce sohbet ederdik.
  İkramı sever ve ikram etmekten kaçınmazdı. Hasan ağabey sevdiği dostuna asla toz kondurmazdı. Dostlarına  vefada üstüne yoktu onun.
       Diyanet işleri  Başkan Yardımcılığında şarka büyük hizmetler yapmıştı. O,  şarkın büyük mollalarını tanır ve saygı duyardı. Diyanetteki tecrübelerinden sıkça bahs ederdi, özel konuşmalarımızda.
       O ,  Maraş’ın has ve yiğit insanlarından   tam bir ‘ede’  idi. O, Maraş’ı çok severdi. Yazlarını mutlaka Maraş’ta geçirirdi. Onun sohbetlerini özlerdik  biz,  ta ki  O , Ankara’ya dönene  dek. Mehmet Nuri  dayanamaz bazen Maraş’a kaçamak yapardı.
       O, Milli Selamet Partisinden 1977 Genel Seçimlerinde Kahramanmaraş milletvekili seçildi. Necmettin Erbakan Hocamızın siyasi hareketinde görev yaptı.   Yürekli bir dost idi Hasan Seyithanoğlu ağabey.
         Kitaba dalmış bir halde,  gecenin saat onikisine yakın bir demde;  telefonum çaldı. Mehmet Nuri Şahin dostum beni  telefondan arıyordu.  Telefonu hemen  açtım  o yekten:  “  Hasan Seyithanoğlu ağabey vefat etmiş. İbrahim Halil Sarıoğlu bildirdi.  Ben güven Hastahanesine gidiyorum,  haberin olsun “ dedi hüzünlü bir sesle. Bu vefat haberi beni hüzne gark etti.  Çok üzüldüm. Yine  hicran,  yine firak.  
      Sevdiklerimiz  bizleri  yalnız bırakıp  peş peşe gidiyorlar o dönülmez gerçek aleme. Daha dün  gitti  denilecek   Nuri Pakdil, İsmail Kazdal, Zeki Ergezen, Ferhat Koç, Mehmet Çetin , Sezai Karakoç,  Mustafa Yazgan ve bugün de Hasan Seyithanoğlu  ağabey göçtü öte aleme. Ah,  ölüm ah!  İnsanın ağzının tadını kaçıran o  acı gerçek. Birgün herkese mutlaka sıra gelecek. Bizimde ömür uçağımız mezarlık hava alanına iniş yapmak üzeredir. Hazırlıklı olmak gerek her dem  öte aleme. Zira oranın azığı buradan götürülüyor. Bu dünya  oranın tarlasıdır. Ne ekersek  orada onu biçeceğiz. Narını da,  nurunu da buradan götürüyor  insan.  Rabbim bizi narı  değil, nuru götürenlerden eylesin. Selam olsun önden giden tüm dostlara. Muhterem ağabeyim, güzel insan, vefalı dostum yolun açık olsun.
        Allah rahmet eylesin.
        Mekanı cennet olsun.
      Başta kederli ailesine, seven dostlarına ve tüm  dava arkadaşlarına Yüce Allah’tan sabırlar diliyorum.
        İnna lillahi ve inna ileyhi raciün

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.