eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C

Abdürreşid İbrahim: Tarihe Damga Vuran Öncü Seyyah

Abdürreşid İbrahim, dini bir tahsil gördü. Bir terbiye adamı. Bir seyyah(gezgin). Tebliğci ve dava adamı. Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Omsk şehrinde 1857 yılında Tatar Türkü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1879’da Medine’ye gitmek arzusuyla İstanbul’a geldi. 1880 yılında zengin bir Tatar’ın yardımıyla deniz yoluyla Medine’ye gitti. Medine’de 4 yıldan fazla bir süre İslamî İlimler eğitimi alarak bu alandaki müktesebatını geliştirdi. 1884 yılında hac dönüşü İstanbul’a uğradı. O dönemde Ahmet Vefik Paşa, Muallim Naci ve İzmirli İsmail Hakkı gibi pek çok önde gelen Osmanlı aydını ile tanıştı ve görüştü. 1885 yılında Rusya’daki beldesi Tara’ya döndü.

Tara’da aynı yıl evlenen İbrahim aynı yıl tekrar İstanbul’a döndü ve Maarif Nazırı Münif Paşa ile görüştü.

İstanbul’a gelişinden sonra Umran gazetesinde ‘Rusya Müslümanlarının İstikbali’ başlığı ile seri makaleler yayınladı.

Tara’da açtığı medreselerden İstanbul’a talebeler getirdi.

1896’da Avrupa’ya bir seyahate çıkan İbrahim Rusya Müslümanlarının durumunu burada anlatmaya devam etti.

1897’de İstanbul’a geldi ve oradan Filistin, Hicaz ve Mısır’a gitti. Sonrasında da İtalya, Avusturya, Fransa, Bulgaristan, Yugoslavya, Batı Rusya’yı dolaştı. Kafkasya, Maveraünnehir, Batı Türkistan, Doğu Türkistan, Sibirya bölgelerine giden İbrahim, 1900 yılında ilk kez Japonya’ya geldi.
Buradaki kısa temasları sonrası Petersburg’a dönen İbrahim, “Mirat” dergisini çıkardı ve 1902’de ikinci Japonya seyahatine çıktı.

Ancak ikinci seyahatinde Rus elçiliği, Japon hükümetinden İbrahim’in ülkeden gönderilmesini istedi.

Abdürreşid İbrahim ve Japonya

Abdürreşid İbrahim’e Japonya’ya doğan İslam Güneşi diyebiliriz. Çünkü attığı sağlam temellerle İslam’în Japonya’da yayılmasına ön ayak olmuş. Yaptırdığı Tokyo Camii ve yürüttüğü irşad faaliyetleri ile japonya’da İslam’ın sağlam temeller üzerinden yayılmasına öncülük etmiştir.

İlk defa Japonya’ya 1900 yılında gitti.

İbrahim, kaldığı sürede Japon eğitim usulünü inceledi, Japon okullarının merasimlerine katılıp her sahada okullarını gezerek incelemelerde bulundu.

İşçiden köylüye her kesim ve seviyeden insanla Japonya’da fikir alışverişinde bulunan İbrahim, zamanın Japonya Prensi Ito ile de bir araya geldi.

Japonya’nın tarihi, kültürü, geleceği, ulusal ahlak ve gelenekleriyle ilgili bilgiler edinen İbrahim, uygun zemin buldukça muhataplarına İslamiyet’i tanıtarak tebliğ etti. Onun tebliği ile bazı Japonlar Müslüman oldu ancak İbrahim’in bu çabaları sonucu görüştüğü bazı kişiler Müslüman oldu ancak Rusya’nın talebiyle İbrahim’in faaliyetleri durduruldu.

İbrahim, İslam’ı Japonya’ya tanıtan müslüman olarak tanındı.

Rusya ve Japonya arasında patlak veren 1904-05 savaşında Japonya’nın galip gelmesi, Rus kontrolünde kimliklerini özgürce ifade edemeyen Müslüman toplumlarda yankı uyandırdı.

Seyahatlerdeki tarafsız tespitlerinden oluşan Alem-i İslam kitabını tefrika halinde zamanın Sıratı Müstakim dergisinde yayımlayan İbrahim, eserinde Japon ahlakı ve Japonya’nın kalkınmasının bazı sırlarına yer verdi.

Abdürreşid İbrahim, 1910’da İstanbul’a tekrar döndü. Geleceğin İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy gibi dönemin aydınlarıyla görüştü, Süleymaniye Camisi kürsüsünden Osmanlı halkına Japon toplumu hakkında bilgi verdi.

Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti’nin yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında Konya’ya yerleşen İbrahim, burada sürdürdüğü münzevi hayat sonrası yeniden yollara düştü.

İbrahim, 1933’te yeniden Japonya’ya vardığında verdiği büyük emekler sonucu 1934’te, bugünkü Tokyo Camisinin bulunduğu yerde, yaklaşık 1 milyon dolara Tokyo Camisinin inşaatını başlattı.

Giderleri zengin Japonlar tarafından karşılanan ve planını Japon mimar Yoşimoto’nun çizdiği Tokyo Camisinin ilk tuğlasını Abdürreşid İbrahim koydu.

Yapımı 1938’de tamamlanan ve açılışına İslam ülkelerinden temsilciler ve Japon devlet adamları katıldığı Tokyo Camisinin ilk imamlığına getirilen İbrahim, bu görevini vefatına dek yürüttü.

İbrahim davası uğruna vakfettiği ömrünü 1944 yılının 17 Ağustos’unda tamamlamasına rağmen, kentin silüetini süsleyen mirası Tokyo Camisi, Japonya’da İslam toplumlarının dayanışmasına ait vizyonunu temsil etmeyi sürdürüyor.

Tokyo’nun Fuçuu semtindeki Tama kabristanlığında defnedilen Seyyah İbrahim, Japonya’daki Müslüman toplumlarca her yıl doğum ve vefat yıl dönümlerinde kabri başında anılıyor.

O eserleriyle ve geride bıraktığı manevi mirasıyla öldükten sonra da yaşamaya devam ediyor.

Mevla gani gani rahmet eylesin.

Kaynaklar:

  1. Anadolu Ajansı
  2. TDV İslam Ansiklopedisi Alem-i İslam maddesi
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.