eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
29°C
Ankara
29°C
Açık
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Açık
30°C
Salı Açık
29°C

Memiş OKUYUCU

1965 Yozgat doğumlu. İlkokulu Yiğitler köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi 1982 yılında Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1985 yılında Denizli Eğitim Yüksekokulunu, 1998 yılında da H.Ü. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Eser Yayın: Yozgat ve Orta Anadolu Bölge Ağzında Yaşayan Kelimeler, Deyimler ve Atasözleri, Maarifimiz ve Geleceğimiz, Türkiye'de Şehirli Dindarlık ve Maarifin Seyir Günlüğü adlı eserlerini yayınladı. Yazıları, Şehir ve Kültür, Vuslat, Denizli Hizmet, Polatlı Postası, Arkadaş Çocuk (Batı Trakya) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim (MEB)dergilerinde yayınlandı. 1996 yılından sonra TYB bünyesinde icra edilen millî kültür, millî tarih ve millî kimliğimize dair pek çok faaliyeti bir mektep formunda yirmi yıl kadar süre ile takip ve tedris etti. Öğretmenlik, Maarifimiz ve Geleceğimiz başlıkları ile muhtelif kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda, Öncü Eğitimci Portreler programlarını hazırlayıp sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  Maarifin Sesi, Eğitimin Nefesi

  Maarifin Sesi bir yaşında.

  Yıldönümleri hatırlamaya, yenilenmeye vesiledir. Hatıralar tazelenir. Çıkış sebepleri, çıkış amaçları bir daha hatırlanır.

  Bu hatırlamalar ışığında yeni yazı hazırlıklarına başladık. Bir yandan da bir yılın muhasebesini yaptık. Gelecekte de daha başka neler yapabileceğimize dair zihin ve fikir egzersizleri yapmaya gayret ettik. Maarif,  ‘öz’ünden yani insan idealinden başlamak üzere şekil unsurlarını içine alan yurt içi ve yurt dışından pek çok etkileşeni ve bileşeni olan, nerede ise ülke insanının doğrudan tamamını ilgilendiren bir karmaşık yapının adıdır.

  Maarifin Sesi, Türkiye’nin tek tematik eğitim sitesi olarak bir yıl oldu yayın hayatına başlayalı. Ülkemizin fikir ve kültür hayatına maarif alanında bir tefekkür alanı oluşturmaktır, muradımız. Maarif üzerine düşünce izleri taşıyan çalışma ve araştırmalarımız devam etmekte. İki yüz yıllık maarif davamızın üzerine bir düşünce zemini oluşturmak için yola çıkmıştık. Bu konuda epey mesafe aldık. Maarif sağlam bilgiler; ağırlığı ve derinliği olan bilginler; mukayeseli dünya eğitim, kültür ve medeniyet tarihi bilgisine sahip bilgeler gerektirmekte.

  Türkiye’de bunların hepsini karşılayabilecek çok güçlü tarihi tecrübesinin kaynaklık ettiği zengin bir fikir havzası var.  Maarif,  ‘’çevre’’ ve ‘’çerçeve’’sini  arayan bir zorlu alan. Halen ülkemizde ve bütün dünyada çok tartışmalı bir  temel toplum disiplini. Biz bir zemin oluşturarak katkıda bulunma çabasındayız. Çalışmalarımız bu yönde ilerlemekte.

  Ülkemizin düşünce ve eğitim alanındaki pek kıymetli ilim ve maarif adamlarından, çok kıymetli tespit, tez ve düşüncelerin izini sürmekteyiz. Bu alanda bir ilk olmak üzere dokuz yüz kadar içerik, makale, yazı, yorum, röportaj yayınladık. Çok güçlü ve istifadeye hazır durumda eğitim sahasında geniş bir hafıza oluştu. Yeni ve sürpriz  isimlerin olacağı yazı ve yayın planlamalarımız devam etmektedir.  

  Maarifin; öğretmen, öğrenci ve müfredat başta olmak üzere, temel alanlarından başlayarak pek çok kollarında, düşünce, tespit, tahlil, tenkit, teori ve tezler işleyen yazı ve görüşler üzerine çalışmalarımız devam etmekte. Amacımız, Türkiye’nin eğitim sistemi üzerine fikir üreten, düşünme çabası olan, tarihini araştıran bütün kalem ve kelam sahiplerinin fikirlerini Türkiye’nin gündemine taşımak.   İnsanımızın istifadesine sunmaktır.

  Yazı ve fikirleri ile maarife destek olan bütün maarif gönüllülerine yürekten teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

  Daha yeni, daha ufuk açıcı çalışmalarda buluşmak dileği ile.

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.