eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
20°C
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Pazar Açık
22°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Mustafa SÜS

1974 yılında Kayseri Yahyalı’da doğdu. İlkokulu Derebağ İlkokulunda okuduktan sonra Yahyalı İmam Hatip Lisesinde liseyi bitirip 1994 yılında Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesine başlayıp 1998 yılında Öğretmen olarak atandı. 2012 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesinde Eğitim Yöneticiliği ve Teftiş dalında Yüksek Lisans yaptı. 2007 yılından itibaren yerel gazetelerde, internet haber sitelerinde eğitim ve toplumsal içerikli köşe yazıları yazmaya başladı. Kendine ait internet sitesinde, şiir, deneme, öykü dalında yazılarına halen devam etmekte olan Mustafa SÜS, 2016 yılında “Yitik Kadınlar” adlı öykü kitabını çıkardı. Diriliş Postası adlı ulusal gazetede köşe yazarlığı yapan Süs, evli ve bir çocuk babasıdır.

  İyiliği sorgulayan nesil

  Eğitimde müfredat değişsin,

  Ders kitapları yalan yanlış bilgilerden arındırılsın,

  Öğretmenlerin eğitimine ayrıca önem verilsin falan…

  Bunların hepsi olsun da…

  Yıllardır “sorgulayan, özgür, hayır demesini bilen” nesil yetişsin diye yaygara kopardılar.

  Evet, öyle bir nesil yetişti maalesef.

  Maalesef diyorum çünkü elimizdeki verilere baktığımız zaman ortaya çıkan tablo vahim.

  Sorgulayan nesil neyi sorguluyor? Önce bu sorunun cevabına bakalım.

  Sorgulayan nesil, statükoyu değil gelişmişliği sorguluyor.

  Batılılaşmayı, batının kölesi olmamızı değil özümüzü, değerlerimizi sorguluyor.

  Köyünden, geçmişinden, ana-babasından nefret eden bir nesil dolaşıyor piyasada.

  Hayır! Demeyi öğretmişiz yeni nesile.

  Ne olmuş sonra?

  Ne olacak, anaya hayır, babaya hayır, dostuna, arkadaşına hayır, kardeşine hayır diyen sadece kendisini düşünen, kendisinden başkası umurunda olmayan, bencil, ucube bir nesil oluşmuş.

  Sokakta gördüğü bir hayvanın başını okşamayı, ona su, ekmek vermeyi insanlığın tek nişanesi olarak gören ama öte yanda binlerce bebek katledilirken dönüp bakmayan çok tuhaf bir nesil.

  Bırakın katledilen bebekleri dert etmeyi, onları katledenlere destek veren firmalardan inadına alışveriş yapan neidüğü belirsiz bir nesil işte.

  Özgür bir nesil yetiştirmişiz.

  Özgürlüğü fikir anlamında, teslimiyet anlamında değil de başıboşluk olarak algılayan, açılıp saçılmanın, istediği her şeyi yapabilmenin, evini, ailesini, ana babasını kardeşlerini, çoluk çocuğunu ihmal etmeyi özgürlük sanan, daha fazla para harcayarak daha çok özgür olacağını düşünen bir nesil.

  Birlikte çay içtiği arkadaşının hesabını ödemekten kaçınacak kadar bireyselliği, bencilliği ön plana çıkaran bir nesil.

  Memleketin hayrına yapılan iyi işlere sevinemeyecek kadar köreltilmiş bir nesil.

  Sorgulayan evet ama sadece iyiliği sorgulayan bir nesil.

  Memleketin faydasına hiçbir şey yapmayan ideolojileri ve o ideolojilerin temsil ettiği güruhu gözü kapalı destekleyen mankurtlaşmış bir nesil.

  Hiçbir şey yapmayan yöneticileri savunurken tek bir örnek bile gösteremeyen, konuşurken ağzını yüzünü şekilden şekle sokan ama yığınlarca hizmeti olanlara dudak büken bir nesil.

  Dünyanın öteki ucunda hastalanıyor, devletin imkanlarıyla, özel uçakla evine getiriliyor ve bırakın teşekkür etmeyi, getirenlere hakaret ediyor.

  Milletin parasıyla okuyor ama milletine değil elin gavuruna hizmet için yurt dışında çalışmak için sıraya giriyor.

  Devleti uçak yapıyor, yapılan uçağa sevineceği yerde dalga geçenlerle bir olup devleti sorguluyor.

  Beni bir sen anladın, sen de yanlış anladığın dediği gibi şairin…

  Gerçekten sorgulayan, doğruyla yanlışı ayırt eden, sadece kötü niyetli kimselere hayır demesini bilen, teslim olunmazsa özgür olunamayacağını anlayabilen nesil yetiştirmemiz gerekiyor.

  Yanlışlara körü körüne bağlanan değil…

  Mustafa Süs

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.