eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
11°C
Ankara
11°C
Az Bulutlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
8°C
Cumartesi Çok Bulutlu
7°C
Pazar Çok Bulutlu
8°C

Ankara Edebiyat Festivali Başlıyor

Ankara, millî kültürümüz alanında bir hafta boyunca düzenlenecek çok özel faaliyet ve programlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi ile Mamak Belediyesinin ortaklaşa düzenlemekte olduğu edebiyat festivalinde Ankaralılar, bir hafta boyunca alanında bilgi ve birikim sahibi pek çok kültür, sanat ve edebiyat adamını dinleyecekler. Düzenlenecek faaliyetlerde Ankaralılara büyük bir edebiyat, sanat ve kültür ziyafeti sunulacak.

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi,  Ankara’da ilk defa Edebiyat Festivali  gerçekleştiriyor. Mamak Belediyesi  ev sahipliğinde düzenlenen ‘Ankara  Edebiyat Festivali’ 21 Eylül 2022 Çarşamba günü başlıyor. Yoğun programlar içeren ‘Ankara Edebiyat Festivali’ 5 gün sürecek, 25 Eylül 2022 Pazar günü sona erecek.

 Mûsiki Muallim Mektebi’nde yapılacak Ankara Edebiyat Festivali’yle edebiyatı dergi ve kitap sayfalarından çıkarıp halkla buluşturma,  gençleri edebiyatımızın  gerçek yapıcıları şairler, hikayeciler, romancılarla tanıştırmak, Başkentte bir geleneğin temelini atmak, dil ve edebiyat konuları üzerinde düşünmek ve geleceğe yönelik ümitler yeşertmek hedefleniyor.

Ankara Edebiyat Festivali 21 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 10.00’da Mûsikî Muallim Mektebinde Ankara Havaları ve Seymen gösterileriyle başlayacak. TYB sinevizyon gösteriminin  de yapılacağı program TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, TYB Genel Başkanı ve ASBÜ Rektörü  Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB Kurucu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ve Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse’nin açılış konuşmalarıyla devam edecek.   

Ankara’da Edebiyat, Edebiyat’ta Ankara

Program öğleden sonra “Ankara’da Edebiyat, Edebiyat’ta Ankara” paneliyle sürecek. Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın yöneteceği panelde Ali Kılcı, Prof. Dr. Mehmet Can Doğan, Necati Tonga, Dr. Necmettin Turinay, Prof. Dr. Turgay Anar  geçmişten günümüze Ankara’nın edebiyatla olan ilişkisini anlatacaklar.

 Şehir-edebiyat ilişkisi konuşulacak

Ankara’nın manevi dinamiklerinden Hacı Bayramı Veli bir şiirinde “Nâgehân ol şâra vardım ol şârı yapılın gördüm” diyor.  Program Hacı Bayram Veli’nin bu şiirinde ilhamla “Nâgehân ol şâra vardım-şehir ve edebiyat” paneli gerçekleştirilecek. Yazar-şair Mehmet Kurtoğlu’nun yönetici olduğu panelde Ahmet Köseoğlu, D. Mehmet Doğan, Ekrem Özdemir, Fahri Tuna ve Mustafa Armağan şehir ve edebiyat ilişkisini anlatacaklar.  

Gençler edebiyat konuşuyor

Ankara Edebiyat Festivali’nde gençlere özel programlar olacak. Programda “Genç Yazarlar Buluşması” gerçekleştirilecek. H. Mahmut Erdemir’in  yöneteceği programda genç yazarlardan Cansu Köksal, Emre Yılmaz, Fatma Nur Öztürk, Hamza Öztürkçü, İlyada Yıldırım, Manolya Güroacak, Mehmet Selim Atlıhan, Merve Sevde Selvi, Ömer Yiğit Demir, Sıddık Yurtsever, Zeynep Merdan duygu ve düşüncelerini anlatacaklar.

Programda  “Gençlik ve Edebiyat” paneli yapılacak. Doç. Dr. Muhammet Enes Kala’nın yöneticiliğinde gerçekleştirilecek panele Ali Ural, Prof. Dr. Münire Kevser Baş, Prof. Dr. Turan Karataş katılacak.

Yazarlık Okulu açılıyor

Program kapsamında Yazarlık Okulu açılacak. İlk ders 22 Eylül 2022 tarihinde  Mûsiki  Muallim Mektebi’nde TYB Kurucu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan tarafından verilecek. Diğer dersler TYB Ankara Şubesi’nde cumartesi günleri saat 13.30-15.30 arasında yetkin yazar ve şairler tarafından verilecek.  10 hafta sürecek Yazarlık Okulu’nun öğrencilerine sertifika takdim edilecek.

  Divan Şiirinde Ankara

 Programda Prof. Dr. Mustafa Erdoğan “Ankaralı Divan Şairleri ve Divan Şirinde Ankara” başlığıyla konferans verecek. Konferansın ardından şair Osman Özbahçe’nin yöneteceği “Şiir ve Şehir” paneli gerçekleştirilecek. Panelde Ali Ayçil, İbrahim Demirci, Mustafa Özçelik, Mustafa Uçurum birer konuşma yapacak.

Yine programda, yazar Necmettin Evci yönetiminde,  “Edebiyatımızda Roman ve Hikaye” paneli yapılacak. Panelde Ayşegül Genç, Emin Gürdamur, Necip Tosun, Yıldız Ramazanoğlu roman ve hikaye konusunda görüşlerini dile getirecekler.

Ankara şiir ve müziğe doyacak

Program kapsamında “Şeyhülislam Yahya Efendi Şiir Şöleni” icra edilecek. Şölende, Ali Ayçil, Ali Bal, Bahri Sabancılar, Durdu Güneş, Faruk Uysal, Hamit Gök, Hayriye Ünal, Hicabi Kırlangıç, İbrahim Demirci, İbrahim Eryeğit, Kezban Eldemir Gültepe, Mahmut Bıyıklı, Mehmet Aycı, Mehmet Kurtoğlu, Mustafa Aydoğan, Mustafa Özçelik, Mustafa Uçurum, Nuray Alper, Sıtkı Caney, Şaban Abak, Şakir Kurtulmuş, Şemsettin Ağar, Şemsettin Küzeci, Talip Işık, Vedat Güneş, Yavuz Ertürk kendi şiirlerinden birer şiir okuyacaklar.

Programın içinde sokak sanatçısı Sedat Anar bir  müzik ziyafeti konseri verecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları Klasik Türk Müziği Sanatçıları Konseri icra edecekler.   

Ankaralı okurlar yazarlarla buluşuyor.

Program kapsamında “Okur Yazar Buluşmaları ve kitap İmza Günleri” gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle Ankaralı okurlar, yazar ve şairlerle sohbet etme, kitaplarını alma ve imzalatma imkanı bulacaklar.

Programda ayrıca “Edebiyatımızda Deneme” paneli yapılacak. Yöneticiliğini Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir’in yapacağı panelde  konuşmacılar İbrahim Deirci, Mehmet Can Doğan, Mustafa Aydoğan ve Necmettin Evci olacak.

Sezai Karakoç unutulmadı

 Programda, edebiyat dünyamızda ‘diriliş şairi’ olarak bilenen, öğrencilik ve memuriyet yıllarının bir bölümü Ankara’da geçen merhum şair-yazar Sezai Karakoç da  unutulmadı. Program kapsamında “Sezai Karakoç’un  Ankara Günleri” Prof. Dr. Turan Karataş’ın yöneticiliğini yapacağı, Pro. Dr. Mahmut Özbay ve Sıddık Akbayır’ın konuşmacı olarak katılacağı programda Karakoç’un Ankara günlerindeki yaşadıkları ve ürettiği eserler ele alınacak.

Edebiyatta Ankara dergiciliği

“Edebiyat Dergiciliği ve Ankara’da Dergicilik” paneli yapılacak. Osman Özbahçe’nin yöneteceği panelde Atilla Yaramış, Faruk Uysal, Hayriye Ünal, Mehmet S. Fidancı, Yunus Nadir Eraslan Ankara’da çıkan dergilerin serüvenini anlatacaklar.     

Program TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, TYB Başkanı ve ASBÜ Rektörü Musa Kazım Arıcan, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin değerlendirme konuşmalarıyla son bulacak.

Mûsikî Muallim Mektebi

Demirlibahçe, Talatpaşa Blv No:167, 06340 Mamak/Ankara

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.