eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
30°C
Ankara
30°C
Açık
Pazartesi Açık
31°C
Salı Açık
30°C
Çarşamba Açık
31°C
Perşembe Açık
30°C

Memiş OKUYUCU

1965 Yozgat doğumlu. İlkokulu Yiğitler köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi 1982 yılında Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1985 yılında Denizli Eğitim Yüksekokulunu, 1998 yılında da H.Ü. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Eser Yayın: Yozgat ve Orta Anadolu Bölge Ağzında Yaşayan Kelimeler, Deyimler ve Atasözleri, Maarifimiz ve Geleceğimiz, Türkiye'de Şehirli Dindarlık ve Maarifin Seyir Günlüğü adlı eserlerini yayınladı. Yazıları, Şehir ve Kültür, Vuslat, Denizli Hizmet, Polatlı Postası, Arkadaş Çocuk (Batı Trakya) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim (MEB)dergilerinde yayınlandı. 1996 yılından sonra TYB bünyesinde icra edilen millî kültür, millî tarih ve millî kimliğimize dair pek çok faaliyeti bir mektep formunda yirmi yıl kadar süre ile takip ve tedris etti. Öğretmenlik, Maarifimiz ve Geleceğimiz başlıkları ile muhtelif kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda, Öncü Eğitimci Portreler programlarını hazırlayıp sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Türk Maarifinin Başı Sağolsun

Maarifimizin Necmettin Hocası, Prof. Dr. Necmettin Tozlu(1945-2022) hocamız Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenabı Allah’tan sonsuz rahmetler diliyoruz. Doğrusu her ölüm beklenendir elbette ama Necmettin ağabeyin ölümü bizi çok derin bir teessürde bıraktı. Aziz Necmettin Tozlu Ağabeyimizin menzili mübarek olsun.

Muallim, mürebbi, hoca ve ağabey sıfatlarını bir arada muhafaza eden bir isimdi. Yazı ve fikirleriyle maarifimize pek çok eser ve değer kazandırdı. Her konuşmamızda 18’lik bir delikanlı heyecanı ile bizle ve maarife dair meselelerimizle alakadar oluyordu. Maarif çalışmalarımıza her aşamada her kademede bilgi ve fikirleriyle destek verdi. Elbette dönüşümüz Allah’a olacak. Hüznümüzü anlatamam dostlar. Bir hüzün denizinde bıraktı bizi.

1969 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden mezun olup aynı sene Nevşehir’de öğretmenliğe adım atmasıyla maarife hizmeti  başladı. 53 yıllık maarif hayatında öğretmenliğinden başlayarak pek çok kademede maarif hizmeti gördü. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve hocalık yaptı.

Türkiye’ye pek çok kademede lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde pek çok talebe yetiştirdi. Milli maarife düşünce, teori ve tespitleriyle hizmet etmiş hocaların hocası olmuş bir isim payesine ulaştı,  Prof. Dr. Necmettin Tozlu hoca. İnanmış, istikamet sahibi bir alim şahsiyetti. Fotoğraflar 2017 yılında TYB yönetimince kendisi onuruna tertip edilen Erdemli Toplum Yolunda Bir Ömür: Necmettin Tozlu gecesinden bir vefa hatırası taşımaktadır.

Rabbim gufranı ile sarsın. Mevla’dan Necmettin Tozlu hocamıza gani gani rahmet niyaz ediyorum…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

  1. Yusuf Alpaslan OZDEMİR dedi ki:

    Allah bu mübarek günün yüzü suyu hürmetine magfiretiyle kusatsin inşallah. Amin…

  2. Melek Karadeniz dedi ki:

    Allah rahmet eylesin mekanı Cennet olsun inşallah.