eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
22°C
Ankara
22°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Açık
26°C
Cumartesi Açık
28°C

Ahmet TEK

Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi mezunu. Hürriyet Gazetesi’nde mesleğe başladı. Muhabir, Yurt Haberleri Müdürlüğü ve idarecilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda muhabir, editör, Yurt Haberler Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Haber Akademisi Koordinatörü olarak hizmet verdi. Sürekli Basın Kartı sahibi. Milli Güvenlik Akademisi, basın kuruluşlarının düzenlediği çalıştaylar ve Anadolu Ajansı’nın muhabir yetiştirme programında habercilikle ilgili dersler verdi. Uluslararası medya eğitim programlarına katıldı. Baykuş koleksiyoneri, bibliyofil ve seyahat tutkunu.

  Şehirler, Koala ve Hımbıllar

  Koala, yaşamını okaliptüs ağaçlarında sürdüren, Avustralya’ya özgü memeli hayvandır. Ağaç gövdelerine sarılarak uyur ve uyku süresi günlük 22 saate kadar çıkar. Hayvanlar aleminin hımbılıdır. Türkçe sözlükte hımbıl; tembel, uyuşuk olarak tarif edilmiştir.

  Hangi şehre gitmişsem, belediye hizmetlerine dikkat kesilirim. Şehir ölü toprağı serpilmiş gibi durgun, ortada yeni bir eser ve çalışma yoksa, belediye başkanının hımbıl olduğunu düşünürüm. Koalalar gözümün önüne gelir. Sonra makam masasına yapışarak uyuyan birini hayal ederim. Koala taklitçileri veya hımbıllar görev sürelerinin sonunda bile uyanmak istemezler.

  Bir gezginim, yıllardır yollardayım ve mola verdiğim her yeri gözlemlerim. Bir şehirde hizmet eksikliği varsa, kültürel etkinlik yoksa, vatandaşların günlük yaşamına artı değer katacak bir eser yapılmamışsa, koala ve hımbıllar aklınıza gelsin. Her okur kendi şehrini gözünün önüne getirsin. Sonra belediye başkanlarını…

  Geçen hafta Bursa’daydım. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile tanıştım. Hiperaktif, heyecanlı, meraklı, kıpır kıpır. Bursa’daki büyük değişim ve dönüşümün mimarının kim olduğunu söylemeye gerek var mı?

  Türkiye’nin belediyecilikte gözde şehirlerini sıralamam gerekirse, birinciliği Bursa’ya veririm. Benim listemde Konya ikinci, Kayseri üçüncüdür. Bursa, ruhaniyeti olan şehirdir. Her zerresinde tarihin izleri vardır. Bursa, zengin, yeşil, verimli, temiz bir şehir. Osmanlı’nın payitahtı, Cumhuriyetin kozası, bugün ipeğe dönüşmüş, dünyanın göz bebeği…

  Şehrin her noktasında Büyükşehir Belediyesi var. Camilerde, türbelerde, parklarda, bahçelerde, çarşılarda, ulu ağaçlarda, sularda. Başkan Alinur Aktaş’ın yetişmediği yer kalmamış desem inanın abartı değil. Bir akşam sema gösterisine katıldım. Tarihi Hisar bölgesindeki 4 asırlık Bursa Mevlevihanesi 98 yıl sonra açılmış.

  Mevlevihane, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk günkü özgün kimliğiyle yeniden ayağa kaldırılmış. ‘Semahane’, ‘Türbe, Meydan-ı Şerif ve Matbah-ı Şerif’ ve ‘Dedegân Hücreleri ve Selamlık’ olmak üzere 3 bölümden oluşan yapıya hayran kaldım.

  Bursa Mevlevihanesi’nin kubbe yazıları, aslına uygun talik tarzda hattat Mahmut Şahin tarafından kaleme alınmış. Mevlevihane’nin özellikle Semahane bölümündeki tavan işlemeleri ve ahşap oymaları göz kamaştırıyor.

  Bursa Mevlevihanesi’nde sema icra edecek olan semazenleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Postnişin Fahri Özçakıl eğitmiş. Mevlevi ayinini icra eden mutrip heyeti ise Bursa Türk Müziği Topluluğu profesyonel ayinhanların bir arada olduğu hanende ve sazendelerinden oluşturulmuş.

  Aylardır beklenen sicim gibi yağmur altında, Bursa Mevlevihanesi’ne girdim. Sema ayinini izleyebileceğim bir yer bulup bağdaş kurdum. Tören başlamadan hemen yakınıma gelen ve diz kırıp oturan kişiye baktığımda şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Bu kişi Alinur Aktaş’tı ve ayini sonuna kadar izledi. Yanında ne koruma ne ekip vardı.

  Ayinden ayrılırken bahçede davetlileri bir sürpriz bekliyordu. Bir seyyar ocakta lokma dökülüyor, davetlilere sıcak sıcak ikram ediliyordu. İsteyene şıra, isteyene çay vardı. Bunlar da Bursa ikramıydı.

  Bu yıl Mevlânâ Celâleddin Rumî’nin vuslatının 750’nci yıl dönümü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılını ‘Mevlânâ Yılı’ ilan etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Mevlevihane’yi Şeb-i Arus’tan önce tamamlamış. Açılışı ise geçen ay yapmış.

  Mevlevihane’nin Dedegân Hücreleri ve Selamlık bölümünde Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle musiki ve hat dersleri verileceğini, haftalık sohbet programları ile sema gösterileri yapılacağını duymaktan çok mutlu oldum.

  Bursa’yı gördükten sonra yıllar önce vardığım yargım iyice pekişti. Şehirleri güzelleştiren kişiler aktif, heyecanı ve aşkı olan yöneticilerdir. Koala ve hımbılları şehir yönetimlerinden uzak tutmaktan başka çare yok. Ölü balık bakışlılara, ağır abilere, ağır çekimlere karşı kendinizi ve kentinizi korumanızı öneririm. Yerel seçimler için sayılı günler kaldı. Adaylara bir de bu gözle bakmaya ne dersiniz?

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  1. Mustafa kutun dedi ki:

   Tarihe ışık tutan bir adamsın. Sayende unuttuğumuz tavrımızı hasta hiç bilmediğimiz bilgileri öğreniyorum şahsen. Harika konulara dikkat çekiyorsun yazılarında. İyi ki varsın. Teşekkürler.