eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
18°C
Ankara
18°C
Az Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
20°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

”Medeni millet, birinci sınıf ilim ve ihtisas sahibi adamı yetiştiren müesseselere sahip olan millettir.”

”Medeni millet, birinci sınıf ilim ve ihtisas sahibi adamı yetiştiren müesseselere sahip olan millettir.”

Prof. Dr. Mümtaz Turhan yakın dönemde yetişen ilim ve fikir adamlarımızdandır. Kendisi bir sosyolog olarak eğitimde niteliğin yükseltilmesine ve kurumlaşmaya büyük ehemmiyet veren bir ilim adamımızdır. Ona göre bir ülkenin medeni millet olabilmesi, birinci sınıf adam yetiştiren müesseselere sahip olmasından geçmektedir:

‘’İlim, ferdi gayret ve kabiliyette tezahür etmesine rağmen içtimai seviye ve muhite bağlı olan bir kültür faaliyetidir!..’’ (sf:104)

‘’Şüphesiz diğer sahalarda olduğu gibi İlim sahasında da şekil veya kalıptan ibaret bazı müesseselerin ve her İlim dalında bir iki İlim adamımızın bulunması ilme sahip olmak manasına gelmez.’’

Mümtaz Turhan-  (Sf:58)

3.Selim devrinde, ordumuzu, teşkilatımızı, iktisadımızı düzene koymaları için garbtan mütehassıslar getiriyorduk, bugün de aynı tip insanlara ihtiyacımız oluyor. Görülüyor ki bu bir buçuk asır zarfında kendi kendimize yetecek kadar bir terakki kaydetmiş değiliz.

(…)

Bugün için medeni bir millet sadece %100 okuryazarı olan millet demek değildir. Hakikatte medeni millet her memleketin nüfusuna nazaran bir avuç teşkil eden birinci sınıf ilim ve ihtisas adamı yetiştiren müesseselere sahip olan millettir.

(…)

Türk Maarifi nedir?

 (..) Türk Maarif sistemini dünyanın en münbit topraklarından birisi  ortasından akan, büyük bir nehrin sularına dokunmadan dönen, muazzam bir çarka benzetebiliriz. Toprak münbit olmasına rağmen kızgın güneş altında, susuzluktan yer yer çatlamıştır, ötede beride görülen vahalar, tesadüfen yağmur birikintilerinin eseridir. Toprak ortasından akan bol, gür,  verici sudan nasibini almaz; nehir boşuna akar, çark ise büyük ihtişamlı olmasına, kulakları tırmalayan sesler çıkarmasına  rağmen, suya iyice dokunamadığı için beyhude döner durur. Bu münbit toprakları istidatlı Türk çocukları, nehri memleketin muhtaç olduğu ilim ve teknik bilgi, çarkı da maarif sistemimiz olarak tasavvur ederseniz, bu teşbihte büyük bir mübalağa olmadığını görürsünüz. O halde bütün dava bu muazzam çarkı memleketin muhtaç olduğu bu suyun içine iyice daldırıp ondan azami bir şekilde faydalanmaktan ibaret kalıyor. Şu halde bütün mesele Maarifi, bundan 900 sene evvel olduğu gibi bugünde Türkiye’nin biricik ana davası olan iktisadi, sınai ve içtimai sahalarda kalkınmasının bir vasıtası haline getirmektir.

Mümtaz Turhan- Garplılaşmanın Neresindeyiz?  (Sf:98)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.