eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
29°C
Ankara
29°C
Açık
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Açık
30°C
Salı Açık
29°C

İbrahim Halil ÇELİK

Cemiyetçiliği bulunan, maarifçi bir mesleki geçmişi olan, aktif gençlik hareketlerine katılan ve daha sonraki kariyerine siyasetçi olarak devam eden bir kültür adamı. 1 Ocak 1947, Şanlıurfa doğumlu. Şanlıurfa Lisesi (1966), Şanlıurfa Öğretmen Lisesi (1967), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümü (1975) mezunu. Maarif hayatı ilkokul öğretmenliği ile başladı. İstanbul (1968-71) ve Şanlıurfa’da (1971-72) ilkokul öğretmenliği, Şanlıurfa’da Millî Eğitim Müdür Yardımcılığı ve Halk Eğitimi Başkanı (1975-84) görevlerinde bulundu. 1984 ve 1989’da RP’den iki kez Şanlıurfa Belediye Başkanı seçildi. 1991’de Belediye Başkanı iken RP’den Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Meclise girdi. Millî siyasetin, yerel kökleri ve medeniyet geçmişimize dayanması yolundaki çabalarıyla milli hafıza da bir yer oluşturdu. Şanlıurfa folkloru ve tarihi ile ilgili ilmi araştırma ve çalışmaları olan İbrahim Halil Çelik’in yazıları Harran, Hilal, Millî Kaynak Tohum ve Hece dergileri ile yerel gazetelerde yayımlandı. Mefkûreci Öğretmenler Derneği Genel Sekteri, Türkiye Yazarlar Birliği, Birlik Vakfı (kurucu), Harran Üniversitesi Kurma Derneği Başkanı, ŞURKAV (kurucu) üyesidir. Yayınlanmış Şair Nezihe Hanım / Hayatı - Eserleri ve Gazelleri (1986) adlı bir eseri vardır.

  Hekimoğlu İsmail Göçtü Öte Aleme

  İbrahim Halil ÇELİK

        Allah rahmet eylesin.
        Mekanı cennet olsun.
        Ömer Okçu ağabey ; Hekimoğlu İsmail  ismi ile  edebiyat meydanına   indi. Minyeli Abdullah romanını yazdı. Bu roman,  Şule Yüksel Şenler’in yazdığı Huzur Sokağı romanı ile davaya  çok büyük bir hizmetler  ettiler. Bu iki eserde beyaz perdeye uyarlandı. Çok büyük ses getirdiler. Senelerce dillerden düşmedi bu eserlerin bıraktığı izler. Doğan yeni  çocuklara  roman kahramanlarını isimleri verildi senelerce.
         O, Risale- Nur’un yılmaz bir sesi idi. Tevhid ve Yeni  Asya gazetelerinde  senelerce makaleler yazdı. Ufku geniş ve yöneticilik vasfı üstün  biri idi. Askerlik mesleğinin kendisine verdiği disiplini tüm hayatında yaşadı.  Zamanın Efendisi Bediüzzamanı  güzel anlatımıyla kaleme aldı. Dostlarına çok düşkün idi.
       Onun İnsanlarla münasebeti gayet yumuşak idi. Konuşmaları insanları ikna etmekte etkili olurdu. Onunla Türdav da birlikte hizmet ettik. O,  hem Türdav’ın,   hem de Timaş’ın kurucularındandı. Onun Ahmet Aytimur ağabey ile dostluğu kavi idi. Yıllarca hizmet ettiği Risale- i Nur davasına candan bağlı idi. Bu imanı hakikatları anlatmak  yolunda kalemini ve dilini her dem  çekinmeden kullandı. Çocuk kitapları da yazdı.   O  uzun zamandır hastalıklarla  boğuşuyordu. Ömer ağabeyin bu çektiği sıkıntılar İnşaAllah kefarettir ahirette  onun için. Derdimi Seviyorum diyordu kitaplarında. Bu çektiğinden hiç bir gün şikayet etmedi. .
      O güzel bir dost ve iyi bir insan idi. O, iyi bir kalem sahibi  ve mümin bir zattı. Onun Kalemi   elmas Nurlar  uğrunda bir kılıç gibi idi. Fethullah Gülen’e reddiye yazdı. Onu yolunu şaşıran biri olduğunu  haykırdı.
           Onun Urfa’da Abdulkadir Badılı ağabey ile, Mustafa Kılıç hocalarla arası  iyi idi. Mehmet Kutlular ile Abdülkadir Badıllı ve Mustafa Kılıç hoca ondan önceden iyi atlara binip ölümsüzlük diyarına gittiler. Onların da dava uğruna yaptığı hizmetler asla unutulmadı.
        Bugün  Ömer Okçu ağabeyde onların peşinden  iyi ata binip  gitti öte aleme.  Hekimoğlu İsmail ( Ömer Okçu) olarak  geride bıraktığı  onca eser  ve   o hoş sada  yıllarca düşmeyecek dillerden. Rahmetle anılacak bıraktığı eserlerle.
      Ben bu ağızların tadını kaçıran bu  haberi duyunca; bir an daldım seneler önceki o güzel dostluk günlerine . O günlerin manevi havasını ne kadar özlediğimi hissettim birden. Akşama risale-i nur dersi yapacak, sabaha risale-i nur dersi yapacak o günlerin üstüne. Bu ayrılık insanlarda bir keder ve  hüzün oluşturuyor. Bu firakı,  vuslata dönüştürecek günler bizleri de bekliyor. Bu gidişten kurtuluş yoktur yaşayan her beşer için. Günü gelen gidecektir bu sonsuzluk alemine.  Selam olsun önden giden  mana erlerine.
         Başta kederli ailesine, dava arkadaşlarına, Risale-i Nur camiasına, seven dostlarına   ve tüm okuyucularına  Cenab-ı Allah’tan sabırlar diliyorum.
         İnna lillahi  ve inna ileyhi  raciün.

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.