eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
30°C
Ankara
30°C
Açık
Pazartesi Açık
31°C
Salı Açık
30°C
Çarşamba Açık
31°C
Perşembe Açık
30°C

Ulvî Gayeler Süflî İşlerle Başarılamaz

Fatma Kaplan APAN

1979 yılında girdiğim Konya İmam Hatip Lisesi’nden 1986 yılında mezun oldum. Eski hatıraları karıştırırken lise son sınıfta sınıf öğretmenimiz rahmetli Şükrü Özüdoğru’nun yazdığı öğüt niteliğindeki tavsiyelerini buldum. Ne kadar güzel hocalarımız varmış bizim derken gözlerim yaşardı. İstedim ki bu nasihatleri paylaşayım. Sizler de okuyun.

Sevgili öğrencilerim 1985-1986 öğretim yılı boyunca hadis dersleri ve rehberlik saatlerinde beraber olduk faydalı olabildimse kendimi mutlu sayarım. Bilirsiniz,

Marifet iltifata tabidir,

Müşterisiz metâ zayidir

Tahsiliniz gereği sizden daha olgun davranış bekledim çünkü sizler yedi yıl dini tahsil gören nesiller kervanının öncülerisiniz. Biliniz ki “ulvi gayeler süflî işlerle başarılamaz.”

Biliyorum kusursuz insan yoktur. Kendini kusursuz kabul etmek en büyük kusurdur ancak;

“Düşüne düşüne görmeli işi

Sonunda pişman olmamalı kişi”

Benim nazarımda sizin değeriniz büyüktür. Çünkü kadın anadır, kadın namustur, ayrıca insanları yükselten iki nitelik vardır: Erkeğin mert, kadının namuslu olması.

Kızım öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki herkesten size zarar gelebilir. Çok tedbirli ve temkinli olmalısınız. Kadınlık duygusuna karşı haysiyetli ve meşru yolları aramalısınız. Bir insanın şerefi ve itibarı iffet duygusu karşısındaki tutumu ile ölçülür. İffet ve kişiler ise her yerde hürmete layıktır. Unutmayın ki bir genç kızın giyinişi, yürüyüşü ve hareket tarzları onun ahlak ve karakterinin ölçüsüdür.

Toplum o kadar değişti ki zamanımızda faziletli ve erdemli kişileri bulmak adeta hayal olmuştur, her geçen gün insanlar biraz daha bozulmaktadır.

Ebu-Derdâ Hazretleri:

Bir toplumda insanların ahlakının gitgide bozulduğunu söyleyen kişiye “Haklısınız insanlar eskiden dikeni olmayan güle benzerlerdi, şimdi ise gülü olmayan dikeni andırıyorlar” diyerek bu gerçeği dile getirmişlerdir.

Bazı kişiler toplum için yaşarlar, onlardan büyük fedakarlık beklenir işte bunlardan biri de sizlersiniz. Vazifeniz de gurur değil sürûr duymalısınız. Mesleğinizi muhabbetini yüklenmelisiniz ki zahmetini çekmeyesiniz.

Bu müesseseler bizim. Buralara hizmetten alınan zevki kelimelerle ifade mümkün değildir. Bu zevki ancak tadan bilir. Hayatta gönlünüz zengin, kalbiniz temiz olsun. Gerçekte insan kalbi ile hakka, kalıbı ile halka dönük olmalı. Yunus Emre’nin dediği gibi:

Dervişlik baştadır, tacda değil

Kızdırmak oddadır,saçta değil

Ararsan Mevlâyı kalpte ara

Kudüs’te Mekke’de hacda değil

Geçen yedi yılı hatırlayın. Bir de bu günü. Bugünleri ümitle beklediniz haklısınız çünkü gençler ümitle, yaşlılar hatıra ile yaşarlar. Her âtî mâzinin hatırasına sahiptir. Artık hayat takviminizden yedi yıllık yaprak da bir hatıra olarak tarihe gömülmüştür. Günlerin bu kadar çabuk geçeceğini belki sizler de tahmin etmemişsinizdir. Evet hayat bir rüzgar gibi gelip geçer ne mutlu iz bırakanlara. Sonuçta manzum ifadelerle

1.Tenkitlerim:

Sorumsuzca yaşamak gerçekten sana züldür

Çalış öğren yaşa rehberlerinin yüzünü güldür.

Eğer vicdanın ışık tutmazsa maneviyat

İnan ki ölümden de beterdir bu fâni hayat.

2.Takdirlerim:

Biliyorsun binlerce geleceğin ilk mezunusun sen

Kıymetini bil talebelik günlerinin müesseseni seversen

Ne mutlu sana hayat meş’alen hep Kur’an’dan nûr aldı

Yedi yılın esrarı artık hatıra olarak geride kaldı

3.Tavsiyelerim:

Sinsi düşmanların çok, fikrinle onları ezmelisin,

Yıllarca unutulduğun yeter artık uyanık gezmelisin.

4. Temennilerim:

Sen rehber olmalısın doğacak nesle yarın

İnanıyorum bu günler adeta çok yakın

Şudur sizlere söyleyecek son sözüm:

İffet ve imanınızla yaşayın kalmasın arkada gözüm.

Hepinize hakkımı helal ediyor günlerinizin gönlünüzce geçmesini diliyorum.

30/05/1986

Şükrü Özüdoğru

Konya İmam Hatip Lisesi

Meslek Dersleri Öğretmeni

Yorumlar

 1. Fatma Oztabak dedi ki:

  Canim ….eline kalemine yüreğine saglik…ne guzeldi 7 yil gozumde canlandi birer birer hatiralar…gençler umitle ,yaslilar hatiralarla yasar ……hocalarimiz bizim hayatımizi sekillendirip yon veren aydınlatan rehberimiz oldular.Hepsinden Allah razi olsun..Rabbimm yasayanlara saglik afiyet …vefat edenlere rahmet eylesin…mekanlar Cennet olsun.

  1. Fatma Apan dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.

 2. Halide Özüdoğru dedi ki:

  Fatma benim cooookkkkk teşekkür ederim. Hakikaten çok duygulandım. Kaleminize sağlık. Babama olan Özlemim gün gittikçe artıyor. Sükür ki arkasında kızı olmaktan gurur duyduğum soyadını şerefle tasidigim bir babaya sahip olmuşum. Sizin dahil hepimizin bu dünyadan irtihal eden biyuklerimizi Allah cennetle sereflendirsin.

  1. Halide Özüdoğru dedi ki:

   Fatma benim cooookkkkk teşekkür ederim. Hakikaten çok duygulandım. Kaleminize sağlık. Babama olan Özlemim gün gittikçe artıyor. Sükür ki arkasında kızı olmaktan gurur duyduğum soyadını şerefle tasidigim bir babaya sahip olmuşum. Sizin dahil hepimizin bu dünyadan irtihal eden biyuklerimizi Allah cennetle sereflendirsin.

   1. Fatma Apan dedi ki:

    Amin

 3. Sema Kaloğlu dedi ki:

  Fatma hocam çok güzel yazıydı, tebrik ediyorum.Kamil imana sahip olamasak bile talip olmaktır çağ yaralarının şifası.Milletçe şifa bulmak niyazıyla…