eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
14°C
Ankara
14°C
Açık
Cumartesi Açık
16°C
Pazar Az Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Açık
16°C

Öğrencilerin Nazarında Öğretmen

Adsız Eğitim Kahramanlarından Hatıralar: 4

Ben, bir öğretmen olarak öğrencilerim için çok şey ifade ediyorum. Ben onları çok sevdiğim için onlar da beni çok severler. Benim onları çok iyi yetiştirmek istediğimi bilirler ve benden nasıl ayrılacaklarını ifade edip ayrılırsak sürekli ziyaretime geleceklerini şimdiden söylemeye başladılar bile. Bu okulda bireysel veli görüşmelerine daha çok zaman ayırıyorum. Görüşme esnasında neler konuştuğumuzu ajandama yazıyorum. Çocuğun olumlu ve olumsuz yönlerini tartışıyoruz. Hangi veli ile görüşürsem ertesi günü de o velinin çocuğu ile görüşüyorum. Bu çalışmaları İngilizce dersinde yapıyorum. Her hafta iki veli ile görüşüyorum. Eğer benimle bir an önce görüşmek isteyen veli olursa sınıf veli temsilcisine durumunu iletiyor ve ben de o hafta o veli ile görüşüyorum. Çalışan veliler izin alıp görüşmelere katılıyorlar. Genellikle anne ve babayı bir arada bireysel görüşmelere çağırıyorum. Çünkü, babalarımız çocukların bütün yükünü annelere yüklüyorlar.

Babaların ilgilendikleri çocukların %53’ü başarılı oluyormuş. BADEP seminerine katılmıştım. Bu nedenle babalarımızı da işin içine dahil etmek lazım. Öğrencilerim, beni bir baba gibi de görürler; gelip bana sarılırlar. Bazen bir arkadaş gibi görürler beni. Bazen baş başa görüşmek isterler. Aramızda fazla mesafe olmadığı için yanımda çok rahatlar. Yine söylüyorum; benim onları çok iyi yetiştirmek istediğimi bildikleri için ciddiler, sözümden çıkmazlar, ödevlerini yapmadan asla gelmezler. Ödevlerine bakmam konusunda beni mutlaka uyarırlar.

Öğretmen Olarak Hayallerim

            Üzerlerine düşerek titizlikle yetiştirdiğim öğrencilerimin önce iyi birer insan olmaları    -ileride ülke yönetiminde söz sahibi olacakları için- ülkesi ve milleti için çok çalışmaları, doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmamaları en büyük dileğimdir. İleride iyi bir makam ve mevkide görev almalarını istiyorum. Çalışma hayatına başladıklarında, ülkelerinin menfaatlerini her zaman ön planda tutmalarını istiyorum. Benim bu yaşlarda onlara, iyilik ve doğruluk adına anlatmış olduğum ve nakış nakış işlemiş olduğum bilgileri; hiçbir zaman akıllarından çıkarmamalarını, yaşam biçimi haline getirmelerini istiyorum.

            Anne ve babaları için hayırlı birer evlat olmaları, büyüklerine saygıyla küçüklerine ise sevgiyle yaklaşmalarını hayal ediyorum. Bu memleketin çalışkan ve dürüst insanlara ihtiyacı var. Vatan ve milletini sevmelerini, ülke çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutmalarını temenni ediyorum.

            Toplumda iyi bir baba ve anne olmalarını istiyorum. Kendi çocuklarını yetiştirirken de çok dikkatli olmalarını, kendi kültürümüzü çocuklarına iyi öğretmelerini, hangi görevde olursa olsunlar görevlerini çok ciddiye almalarını ve onlardan görevlerini layıkıyla yapmalarını bekliyorum.

            Onlardan, ülkemiz bu duruma gelinceye kadar ne bedeller ödendiğinin farkında olmalarını, yakın tarihimizi ve özellikle Kurtuluş Savaşı’mızı iyi idrak etmelerini bekliyorum. Rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımıza çok saygı duymalarını, onu gönderden indirmemek adına gerekirse canlarını feda edebilecek olgunlukta olmalarını istiyorum.

             Tarımıyla, sanayisiyle, ziraatıyla, bilim ve teknolojisiyle ve özellikle eğitimiyle ülkemizin gelişmesinde ve çağdaş ülkeler düzeyine çıkarılmasında çok emek vermelerini canıgönülden istiyorum. Her zaman ve her yerde doğruluktan ayrılmamalarını, devletimize karşı olan görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmelerini hayal ediyorum.

            Bu yıl dördüncü sınıftan mezun oluyorlar. Ortaokul, lise ve üniversitelerde; yani öğrenim hayatlarında çok başarılı olduklarını görmek istiyorum. Onlardan sosyal bir insan olmalarını, toplumda cereyan eden olaylara karşı duyarlı olmalarını bekliyorum. Ülke yönetiminin üst kademelerinde çalışmalarını her zaman ümit ediyorum.

            Eğer bir aksilik olmazsa ve sağlığım müsaade ederse seneye bir kere daha birinci sınıftan aldığım öğrencileri, dördüncü sınıfta mezun etmeyi çok istiyorum. Bunu da yaptıktan sonra kısmet olursa severek, zevk alarak, büyük bir şevk ve istekle otuz yedi yıldır çalıştığım; âşığı olduğum bu kutsal öğretmenlik mesleğinden -gönülsüz de olsa- ayrılmak istiyorum.

 Geriye dönüp baktığımda, çok güzel anılarım oldu. İyi ki öğretmen olmuşum. Dünyaya bir değil bin kez daha gelsem yine sınıf öğretmeni olurdum. Geçmişte yaşadığım bu güzel ve dolu dolu anılarımla dede olmayı, torunlarımı kucağıma alıp sevmeyi ve ailemle birlikte Allah’ın bana biçmiş olduğu ömrü tamamlamak istiyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.