eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
18°C
Ankara
18°C
Az Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
20°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Memiş OKUYUCU

1965 Yozgat doğumlu. İlkokulu Yiğitler köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi 1982 yılında Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1985 yılında Denizli Eğitim Yüksekokulunu, 1998 yılında da H.Ü. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Eser Yayın: Yozgat ve Orta Anadolu Bölge Ağzında Yaşayan Kelimeler, Deyimler ve Atasözleri, Maarifimiz ve Geleceğimiz ve Türkiye'de Şehirli Dindarlık adlı eserlerini yayınladı. Yazıları, Denizli Hizmet ve Polatlı Postası, Arkadaş Çocuk (Batı Trakya) Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim (MEB)dergilerinde yayınlandı. 1996 yılından sonra TYB bünyesinde icra edilen millî kültür, millî tarih ve millî kimliğimize dair pek çok faaliyeti bir mektep formunda yirmi yıl kadar süre ile takip ve tedris etti. Öğretmenlik, Maarifimiz ve Geleceğimiz başlıkları ile muhtelif kurum ve kuruluşlarda konferanslar verdi. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda, Öncü Eğitimci Portreler programlarını hazırlayıp sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  Hocaların Hocası İsmail Saib Sencer’i Ne Kadar Tanıyoruz?

  Yazarımız Memiş Okuyucu, Hocaların Hocası olarak nitelendirilen ve kütüphanecilikte adını tarihe altın harflerle yazdıran, merhum İsmail Saib Sencer ismini Kütüphaneler Haftası vesilesiyle analiz etti. İşte bugün yeni neslin pek bilmediği ama devrinde “Ayaklı kütüphane ve
  allame-i cihan” olarak bilinen Sencer’in kısa hayat hikayesi: 

  1873 Erzurum’da doğup – 22 Mart 1940 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yuman İsmail Saib Sencer, son devrin çok iyi yetişmiş  bir  kütüphanecisidir. Aldığı iyi derece medrese eğitiminin yansıra “Tıp-Biyoloji-Eczacılık-Hukuk” eğitimi alır. Ayrıca devrin önde gelen ilim adamlarına verilen dersiamlık payesine sahip bir isim olarak Beyazıt Dersiamı unvanı ile Beyazıt Camii’nde dersler vermiş.  Yani hem Doğu’dan gelen hem de Batı’dan gelen ilim düşüncesine yakın bir çerçevede yetişmiştir. İlmi derinliği  ile o bir allame-i cihandır.

  Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ndeki kitapları bölüm numaralarına kadar bilen alim ve bilge bir şahsiyettir. ‘Ayaklı kütüphane’, ‘canlı bibliyografya’ diyenler de vardır.

  DARÜLFUNUNDA HOCALIK YAPIYOR

  Devrinin bütün önde gelen ilim adamları kendisinin bilgisinden istifade etmişler. İstanbul Darülfünunun’da hocalık yapmış. Kıyafet inkılabı başlayınca, ilmi kisvesini çıkarmamak için kendi isteği ile Darülfünun’dan ayrılmış. Durumdan haberdar olan devrin ileri gelen idarecileri Sencer’in bu tutumunun siyasi değil tamamen bir prensip meselesi olduğunu görmüşler. Kendisine ilmiye kisvesi ile Darülfunun’a gelip ders verebileceğini söylemişlerse de bu teklifi kabul etmemiştir.

  SENCER HOCA’NIN KEDİLERİ

  Ömrünü kitap ve kütüphaneye hasretmiş. Bilgilerinden yurt dışından gelen şarkiyatçılar bile istifade etmiş. 1930’larda görev yaptığı Beyazıt Devlet Kütüphanesi ‘Kedili Kütüphane’ olarak anılır olmuştur. Çünkü Sencer Hoca, kedilerin tedavileri dahil bakımlarını ve beslenmelerini üstlenmiş. Hatta devletin kitaplara musallat olan farelere zehir alınması için gönderdiği bütçe ile kedi almış. Böylece hem sahipsiz kedilerin bakımını üstlenmiş. Hem de farelerin zararından kitapları korumuştur. O, yeni nesillerimize örnek bir kütüphaneci, çok yönlü bir ilim adamı, numune bir şahsiyet, adanmış ruhla son nefesine kadar görev yapan bir muallimdir.

  ESERLERİNİ DİL TARİH COĞRAFYA’YA BAĞIŞLIYOR

  Ölmeden evvel kendi kitaplarını Dil Tarih Coğrafya Fakültesine bağışlamıştır. Ölümü üzerine  yurt dışından devlet başkanları taziye mesajları yayınlamışlar. 

  Kütüphanecilik haftasında İsmail Saib Sencer’i rahmetle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. İlgili devlet birimlerinin adına yakışır bir anma yapmalarını ve değerlerimizi yeni nesle tanıtmalarını diliyorum.

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.