eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
30°C
Pazar Az Bulutlu
31°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°C

İmam Hatip’te Kız Öğrenci Olabilmek

İmam Hatip’te Kız Öğrenci Olabilmek

Çok katlı bir İHL bekliyordu gözlerim…Tek kat inşaat halindeki yapıyı görünce şaşırdım biraz. Çatısı olmayan bu binada başladı bizim aşkımız. Yağmur yağardı sınıflara su dolmaması için müdür yardımcımız Muhsin Bey’in gayretiyle eşiklere talaş dökülürdü. Sobanın üstünde çaylar demlenir, idareden habersiz sucuklar kızarır, sefer taslarında yemekler ısıtılırdı. Oda spreyi yoktu o yıllarda. Öğle arasından sonraki dersler yemek kokulu olurdu.

Sıcacık ilişkiler dostluklar arkadaşlıklar yaşıyorduk. Küçücük yürekleri hayata hazırlamaya çalışan değerli öğretmenlerimiz vardı bizim. Deryadaki balık misali o yılların kıymetini bilemedik. Öğretmenlerimizin kıymetini hayata atılınca daha iyi anladık ve idrak ettik. Hepsi birer fedakarlık abidesiydi. Bizleri dini ve müsbet ilimlerle adeta işlediler.

1976 yılında kızını İHL’ ye kaydetmek isteyen bir velinin hukuk mücadelesi sonuç vermişti.1951 yılından bu yana erkek öğrencilerin alındığı İHL’ ye artık kız öğrenciler de alınacaktı.1979-1980 öğretim yılında alınan ilk kız öğrenciler 1985-1986 yılında mezun oldular. Bu mezunlar arasında ben de vardım elhamdülillah.

Biz ilk Konya İHL mezunu kızlar olarak özel bir gruptuk. Çok farklı yaş grupları içermekteydi gurubumuz. Sanki bir köy okulu gibi . 11-16 yaş arası aynı sınıfta eğitim görmekteydik. Bunun sebebi dönemin sosyal yapısıydı. Ailelerin kız çocuklarına ve onların eğitimine bakış açısı bu yaş farkını doğurmuştu. Aynı zamanda bu öğrenciler o dönemin bütün sosyolojik ve siyasal etkilerini yaşamış bir nesildir. Ortaokuldayken 12 Eylül darbesinin etkilerini yaşadık. Evet dile kolay tam 42 yıl önce Konya İHL nin ilk kız öğrencileri bizdik. Misyonumuz vardı bizim. Her şeyden önce eğitimli bir anne ve dindar tesettürlü hakimler, öğretmenler, mühendisler, doktorlar olacak, bizden sonra gelecek öğrencilere de rol model olacaktık. Kız çocuklarını okutmayan aile geleneğinden geliyorduk hepimiz. Bir çoğumuz zamanın eğitim kurumlarını ve verilen eğitimi tasvip etmediği için kızlarını okut-a-mayan ailelerin çocuklarıydık. .Başörtülü olarak okula başlamıştık ve ilk günden itibaren hocalarımızın bize söylediği ‘’sizin başörtüleriniz beyaz çocuklar, leke götürmez’’ sözü hayatımız boyunca yapacağımız en küçük yanlışın bile sadece bize değil ait olduğumuz camiaya da mal olacağı şuuruyla hareket etmemize neden oldu.

1980 ihtilali henüz biz 2. sınıftayken olmuştu. Tabii başörtülü olarak devam edemedik. Ardından 28 Şubat sürecinin ceberrutluğu, dışlanmalar. Merhum şairimizin ifadesiyle ‘’öz yurdunda garipsin öz yurdunda parya’’ muameleleri. Tüm olumsuzluklara rağmen doktor, mühendis, öğretmen, hakim, savcı, akademisyen milletvekili ve harika evlatlar yetiştiren anneler çıktı aramızdan. Allah’a şükür imam hatipli olmaktan her zaman gurur ve onur duyduk ve imam hatip ruhunu yaşatma azminden hiçbir zaman vazgeçmedik.

1985-1986 Konya İHL ilk kız mezunları olarak adımızı okulun arşivine yazdırdık. 100 arkadaş hepimiz ışık hüzmeleri gibi bir yere dağıldık. Kimimiz evlendi,kimimiz üniversite hayatına atıldı.Doktor olduk.

İlk mezunlar genel olarak sosyal bilimlerde olmak üzere ve daha çok eğitim camiasında çokça yer almışlardır. En temel dersleri olan Kur’an kursu öğreticiliği belki de ilk sıradadır. İlahiyat Fakültesi, Edebiyat Öğretmenliği, diğer öğretmenlik dalları ve hukuk bunu takip eder. Fen bilimlerinde ise kendilerinden beklenenin ötesinde başarılıdırlar. Başta dört tane tıp olmak üzere aynı sınıftan eczacı, diş hekimi, mühendisler ve radyolog da çıkmıştır.

40 yıl sonra bir araya geldiğimizde zamanın süzgecinden sadece sıcak ve samimi ilişkiler geçtiğini gördük. Sınıf içinde birbirine rakip olan arkadaşlar bile 40 yıl sonra canciğerdi. Sadece güzellikleri hatırlıyorduk. Geçen yıllar insanı şaşırtıyor; çünkü arkaya baktığımızda o kadar zaman geçmiş olamayacağını düşünüyorsunuz. Çoğumuz babaanne olduk, annane olduk. Hafızalarımızda yaşadıklarımız dün gibi. Az değil biz yedi yıl aynı okulda sabahtan akşama kadar birlikteydik. Çözüm odaklı öğrencilerdik. Birbirimizin derdine derman olur, bir simidi bölüşür yerdik. Bunun etkilerini ve güzelliğini bu güne kadar içimizde hissettik.

1985-1986 Konya İHL ilk kız mezunları olarak adımızı okulun arşivine yazdırdık. 100 arkadaş hepimiz ışık hüzmeleri gibi bir yere dağıldık. İmam Hatipli olma gururunu hep içimizde taşıdık. Nerede bir ihl öğrencisi görsek gözlerimiz doldu. Eski günleri yad ettik. Üzerimizde emeği olan bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Ahirete irtihal eden hocalarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.