eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°C

Prof. Dr. Yücel Acer: Okumak, fikir edinmektir.

Prof. Dr. Yücel Acer: Okumak, fikir edinmektir.
23.05.2021 20:52
0
A+
A-

Bu haftaki Röportajımızı Prof. Dr. Yücel Acer Hoca ile yaptık. Kendisi sorularımızı bir hukukçu ve bilim adamı kimliği ile cevapladı. Bilgi ve tecrübeye dayanan sohbet tadında… Ufka yolculuk ettiren bir röportaj oldu.

1- Okuma nedir? Kaliteli bir okuma nasıl yapılmalıdır?

Okuma, en genel anlamı ile insanlar arasında ve neredeyse yalnızca insanlara özgü iletişim yöntemlerinden birisini ifade eder. Bu yöntem, her konuda bilgi elde etmemizin ve ayrıca insanlar tarafından ortaya konulup yazılı hale getirilmiş düşüncelerden haberdar olmamızın etkili bir yöntemi olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Bu tanımın da gösterdiği gibi okumak, bilgi ve fikir elde etmenin ve kendi bilgi ve fikir dünyamızın oluşup güçlenmesinin bir aracıdır. Bu bağlamda okumak, okumanın bizatihi kendisinden ziyade, insana kazandırdığı bilgi ve fikir dünyasının değerli olması nedeni ile değerlidir. Sonuçta okuma alışkanlığının azlığı, bilgi ve fikir dünyamızın kısıtlı kalması anlamına gelmektedir.

Özellikle de ihtiyaç ve ilgi duyduğumuz alanlarda, bilgi ve fikir kaynağı olma açısından güvenilir ve zengin eserlerin okunması, okumada doğru seçenekler olacaktır.

2- Türkiye’de okuma alışkanlığını yeterli buluyor musunuz? Geliştirmek için sizce neler yapılmalıdır?

Türkiye’de okuma alışkanlığının yeterli olmadığını ancak bunun daha ziyade bir sonuç olduğunu düşünüyorum. Toplumumuzda bilgiye ve fikirlere duyulan ihtiyacın zayıflığı ya da bilgi ve fikrin değerinin kavranmamış-yerleşmemiş olması, okumaya olan ihtiyacı ve dolayısı ile okuma oranını da azaltmaktadır. Bilgi ve fikrin değerinin kavranmamış olması, sonuçta yeterince okumayan ve yeterince okumamaktan dolayı da bir eksiklik hissetmeyen toplum olmamıza yol açmaktadır.

Bu temel gerçekten hareketle, toplumun öncelikle bilgi ve fikriyatın değerini-önemini kavramasının sağlanması ve böylelikle okuma alışkanlığının da güçlendirilerek bir nevi birbirini besleyen bir algı dünyasının oluşturulması gerekir.  

3- Okuma eğitimi için önerileriniz nelerdir?

Çocuklarımızı zorlayarak ya da teşvik ederek kitap okumaya yönlendirmek tek başına yetersiz hatta bazı durumlarda yanlış bir yöntemdir. Neden okuduğunu bilmeyen birey, okumayı devam ettiremez. Çocuklarımıza ya da yetişkinlerimize, önce bilginin ve yeni fikirlerin değerini ve bu değerin büyüklüğünü, bilgi ve fikir elde etmenin etkili yollarından birisinin de okumak olduğunu öğretmemiz gerekir.

Günümüzde kitap okumanın yalnızca bildiğimiz basılı kitap okuma biçiminden epey farklılaşmaya ve hatta gelişmeye başladığını görmemiz gerekir. Teknolojik imkânlarla ve özellikle dijital yöntemlerle kitaba ulaşmak ve kitabı etkili okumak imkânları kolaylaşmış ve gelişmiştir. Hem kendimizin bunun farkına varmamız hem de çocuklarımızın bunun farkına varmasını sağlamamız gerekir. Böylelikle, yalnızca klasik kitap biçimi üzerinde ısrar etmeden, özellikle çocuklarımızın teknolojiyi kullanarak okumalarını sağlamaya da önem vermemiz gerekmektedir. Zira en nihayetinde amaç, okumak ve böylelikle bilgiler ve fikirler elde etmektir.  

4-Kendi okuma yöntem ve zamanlarınızı anlatabilir misiniz?

Bir akademisyen olarak yoğunlukla kendi çalıştığım alanlara dair ve artık çoğu kez dijital formatta okumaktayım. Kendi alanım dışında hayata, insanlar arası ilişkilere, topluma ya da inanca dair okumalarım da yoğunlukla dijital formatta olmaya başladı. Yine de ara ara aldığım basılı kitaplar ya da dergileri okumak da ayrı bir keyif veriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.