eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
0°C
Ankara
0°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Çok Bulutlu
0°C
Perşembe Az Bulutlu
1°C
Cuma Az Bulutlu
1°C
Cumartesi Çok Bulutlu
1°C

Bir yazar iki kitap: Kahramanlara Sevgiler, Şair, Derviş ve Kahraman Akif

Mehmet Kurtoğlu, velud bir yazar. Pek çok farklı alanlardan esere imza attı. İlim irfan hayatımızda faydalanılacak bir çok eser yayınladı. Kültürümüze, şehir tarihimize, milli aidiyetlerimize dair bir çok eserin vücut bulmasına, Türkiye’nin kültür hayatına sunulmasına artık emektar diyebileceğimiz kalemiyle hayat verdi. 

Mehmet Kurtoğlu, okuyan, yazan, kritik eden, soran, sorgulayan, analitik fikirler ortaya koyan bir yazar. Geleneğin getirdikleri ile geleceğimize yön veren ve geleneğe sığdırılan, bugünden geleceğe taşınan her başlık onun sezgi alanına hitap etmekte. Toplum hayatına yön veren tüm aks fikirler ve hareketler süzgecinden geçmekte. Çok yönlü bir medeniyet algısı ve çerçevesi olabildiğince genişletilmiş kavrayışıyla yeni ve farklı bakış açılarıyla, alışkanlıkları zorlayan yorumlarıyla her eserinde farklılığını ortaya koyuyor.

Şimdi ele alacağımız ilk eseri Kahramanlara Sevgiler. Kitap Çizgi Yayınlarından Cemil Meriç’in  bir klişe sözüyle çıkmış: ‘’Tarihi deliler ve dehalar yapar’’ Bu sözden de anlaşılacağı üzere tarihi yapan, tarihi yazan, tarihe mal olmuş şahsiyetler, ilim adamları, fikir adamları ve devlet adamlarından seçme sözler alınmış. Mehmet Kurtoğlu bu seçme sözleri kendi özgün penceresinden yorumlarla günümüz okurunun ilgisine sunmuş. Hani günümüz okullarında ‘hap’ niyetine okutulabilecek türden konu başlıkları haline gelmiş bu sözler. Canlı bir anlatımla, okura yaşar gibi bir okuma halinde sunulmuş. ‘’Seviyorum’’ sunumuyla sosyal medyada yayınladığı şahsiyet yorumlarından okurlarına taşıdığı, bilgi, görgü, bakışlar ile günümüzde yeni bir soluk teşkil etmekte. Okullarda gürültü gelen sınıfa  giren nöbetçi öğretmenin çok kısa ve özlü bir şeyler söyleyip çıktığı ‘’an ve zamanlar’’ vardır.  İşte o nöbetçi öğretmenlerin kısa sınıf ziyaretlerine konu başlığı yapılacak ‘’özlü nasihatname’’ konuşmalarına birebir uygunlukta isimler, resimler ve şahsiyetler seçilmiş. 191 sayfalık kitap bir başucu eser niteliğinde. Meraklılarına bilhassa tavsiye edilir.

Mehmet Kurtoğlu’nun bugüne konumuz olan ikinci yeni yayın kitabı: Şair, Derviş, Kahraman Mehmet Akif. Hakkında en çok eser yazılan isimlerden biri olan Mehmet Akif hakkında yazılan en özgün kitaplardan birisi diyebiliriz Mehmet Kurtoğlu’nun Mehmet Akif kitabı için. Akif’i yazmak, hayatı hakkında oldukça derinlemesine bilgilerin yanında, şiir, kültür, edebiyat ve medeniyet alemimize ve eserlerimize dair oldukça geniş bir hakimiyet gerektirmektedir. Kitabı okuyarak ilerledikçe yazarın bu hakimiyetini size yavaş yavaş sunduğunu hissetmektesiniz.

 Yazar Akif’i takdim ederken ’’… hayatından büyük bir roman, bir sinema filmi, hatta büyük bir sanat eseri çıkabilir’’ ifadesiyle ele aldığı ismin ne denli güçlü bir şahsiyet olduğunu anlatmaktadır.

Bu kitap için çok geniş bir kaynak taraması yapılmış. Taranan kaynaklar eserin sonunda gösterilmiş. Yazar Mehmet Akif’i anlatımında entelektüel birikimini de kullanarak mukayeseli sunumlar yapmış. Kitabı okurken

Mehmet Kurtoğlu, coşkulu anlatımıyla Akif’in şair, derviş ve kahramanlık yönlerini ele almış. Bu eserde Akif, insanı içine çeken bir heyecan yumağı şeklinde, özgün anlatımla sunulmakta.

’’Akif ufku geniş bir şair’’ sunumuyla şairlik cephesi anlatılırken, okur bu kabiliyetinin arka planına geniş yelpazeli bir yolculuğa çıkarılmakta. ‘’Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir’’ diyen Akif’in yürek ve sebat dolu mücadelesinden örnekler eşliğinde asıl kahramanlığına dair yaşantısından sadelik ve samimiyet yüklü geniş örnekler kitabın bir başka genişçe bölümünde sunulmaktadır. Kopernik Yayınlarından çıkan kitap, 280 sayfa.

Okurlara fikir kritikleri eşliğinde Akif okuması yaptıran bir kitap.

Sağlıcakla…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.