eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
16°C
Ankara
16°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
16°C
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
11°C

Ankara’da Bir Eğitim ‘ADA’sı

Ankara’da Bir  Eğitim ‘ADA’sı
04.06.2021 17:31
0
A+
A-

Ankara’da, kısa adı ADA olan Ankara Düşünce Atölyesi yaklaşık üç yıllık bir süreden beri faaliyet göstermekte. Ankara Kalesine hemen bitişik sayılabilecek tarihi şehir dokusu içinde otantik bir ortamdan faaliyetlerini yürütmeye başlamış. Yaşanan salgın nedeniyle faaliyetler, bir yılı aşkın bir süreden beri, çevrimiçi bir şekilde hız kesmeden sürdürülmekte.

ADA kendisini  ‘yeni nesil sivil teşekkül’  olarak tanımlamakta. Çalışma ilkeleri arasına ‘kamu kaynağı kullanmamak’ şeklinde bir madde koymuş. Faaliyet sahasını özellikle ‘bürokrasi dışı alan’ olarak belirlemiştir. Hedefini ise,  ‘akademik ve entelektüel kaygılara sahip insanlara farkındalık kazandırmak’ olarak oluşturmuş durumdadır.

Faaliyetlerini, akademik muhtevanın oluşturulması ve takibini yapan koordinatörlük ile işleyişin teknik tarafının işletimini yürüten direktörlük başlıkları altında yürütmekteler.

ADA, gönüllülerin oluşturduğu oldukça geniş koordinasyon ağı ile analitik düşünce, özgün bakış ve nitelikli bilgiye dair alanlarda, ufuk açıcı faaliyetlere imza atmakta.

Türkiye’de konuşulan tartışılan ve Türkiye’nin meselesi olan tüm başlıklar ADA faaliyet sahasına girebilmektedir.

Canlı ve heyecanlı bir yapı göze çarpmakta.

Klasik sistemimizin ve kadim medeniyetimizin ‘hak ve hakikat’ ölçüsü olarak koyduğu ilim yapma gayesini, güncel lisanla ‘bağımsız bağlantısız’ faaliyet prensibi olarak ifadelendirmişler.

Kısır anlayışların, kendini güncelleyemeyen demode yapıların arasından gençliğimize ve neslimize bir ses ve nefes alanı oluşturmaya başlamış bir düşünce ve eğitim kuruluşu niteliğinde.

Henüz kısa geçmişini samimi ve sebatkâr çalışmalarla süslemiş, kurumlaşma yolunda mühim adımlar atmış, düşünce ufkumuza kalıcı izler bırakarak yoluna devam etmekte.

ADA, “İnsan, İnsan Gölgesinde Yetişir…” sözünü serlevha olarak almış ve çalışmalarında bir rehber olarak belirlemiş.

Bağımsız düşünce alanlarının oluşturulmasında ‘sekter’ bir duruşa sahip. Tek tipçi, kalıplara hapsedilmiş,  dogmatik bakışların yer bulamadığı, çoklu bir düşünme biçimi kurumun perspektifine hakim kılınmış.

Özgünlüğü, özgürlüğünde saklı.

ADA, örnek ve telif bir sivil model olarak çalışmalarını sürdürmekte.

Sivil bir okul tarzıyla eğitim vermekte olan ADA, ekolleşme yolunda epey mesafeler almış durumdadır.

ADA faaliyetleri çerçevesinde 2020-2021 güz döneminde açılan 52 atölyeye bir büyük teveccüh olmuş ve toplam  30 bin başvuru yapılmış. Bu bahar döneminde ise teveccüh resmen talep patlamasına dönüşmüştür. 125 atölye de katılımcı sayısı 60 bine çıkmıştır.

Bu bahar döneminde yaptığımız –bir eksiği ile- 10 haftalık eğitim tarihi atölyesinde canlı, öğrenme iştiyakı yüksek, çoklu öğrenme ve analitik düşünme becerileri ile yeni ufuklara yelken açan ve Türkiye’nin dört bir tarafından bu atölyeye katılan öğrencilerle verimli keyifli bir ders dönemi yaşadık. Örnek bir çalışma oldu.

Bütün bu çalışmaların müellifi ve banisi Ercan Demirci. Kendisi MEB Müsteşar Muavinliği görevlerinde bulunmuş. Ülkemiz eğitim ve düşünce dünyasına dair bilgi ve görüşlere sahip bir isim.  Kadim medeniyetin izlerini süren, medeniyet sancısı çeken ve medeniyet tasavvurlarına sahip, derdi derinlerde  olan bir entellektüel.

Bir sivil düşünce ve eğitim yapısı olarak  ADA, gerçek bir eğitim  ADA’sı oluşturmak yolunda kararlı planlı bir şekilde yürümektedir.  

Emeği geçenleri, sivil gönüllüleri, koordinatörleri, organizatörleri ve eğitim faaliyetlerine bizzat katılarak destek veren münevveranımızı çaba ve çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Bu ülkenin ufkuna düşünen beyinler kazandıran ADA’yı nice güzel ve kalıcı hizmetlerde bulunması dileği ile kutluyorum.

Sağlıcakla kalın.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.