eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
19°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Mustafa Yazgan’la Seçim Anekdotları

İbrahim Halil ÇELİK

      1987 Kasım Milletvekili  Genel Seçimlerinde aday tesbiti  hazırlıkları bütün siyasi partilerde hız kesmeden  devam ediyordu.  Refah Partisi Şanlıurfa Milletvekili adaylığına da  benim aday  olmamı ısrarla isteyen arkadaşlarımız   vardı. Bunu isteyenler benimle iyi bir rey alacağımızı düşünerek,  samimiyetle söylüyorlardı. Fakat  ben daha üç yıl olmuştu  Belediye Başkanı seçileli.  Urfam için çok büyük  ideallerim vardı.  Bunları gerçekleştirmeden  Reislikten ayrılmak istemiyordum.
    Ancak ; Refah Partisi Genel Merkezi  ısrar  ederse adaylığım için  yapılacak bir şey olmazdı. Bizim hareket , bir kadro hareketi olduğundan  emir,   demiri keserdi! Görev istenmez verilirdi. Böyle eğitim almıştık biz.
      Ben o zaman  daha  1580 sayılı Belediyeler Yasasının 26 . maddesini   keşf etmemiştim. Bu yasa 1926 yılında Fransa’dan olduğu gibi  alındığı için, kelimesi kelimesine  tercüme edilmişti. Yıllarca bu yasa uygulanmış ve kimseler bunun farkına varmamıştı. Yasa da  istifa etmeden aday olunabileceği yazılıydı.  . Nerden bilsinler ki,  bir Urfalının çıkıp  da : “ Paris’te Jac Şirac hem Belediye Başkanı,  hem de  Başbakan oluyor da ,  neden ben de Urfa’da hem Belediye Başkanı,  hem de Türkiye’de Milletvekili olmayayım ? “ diyeceğini tahmin etmemişlerdi seküler kafalılar? 
      Serahatten açık olan bu maddeyi Van’da  Refahlı Belediyeler arası kardeşlik toplantısında beş il Belediye Başkanları  ve ilçe Başkanlarımızın birlikte olduğu bu toplantıda   ortaya atmıştım. Üzerinde uzun uzun konuştuk, tartıştık. Konya  Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün , Sivas  Belediye  Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kahramanmaraş  Belediye Başkanı Ali Sezal  yeni seçildiklerini ileri sürerek aday olmayacaklarını söylediler.   Ben ile Van Belediye Başkanı Fethullah Erbaş ise aday olacağımızı ilan ettik bu  yaptığımız Van’daki toplantıda.   Bu bir ilk olacaktı Türkiye’de. Siyaset ters köşe abandone olacaktı. Yasalar delinmek için vardır. Biz kuralı delmek için değil bilakis tatbik etmek için deneyecektik. Ama karşı çıkanlar çok olacaktı.  Hem de koca koca profesörler olacaktı. 
       1991   Milletvekili Genel Seçimlerinde bunu gündemde bizzat tatbik edince:
  Türkiye’de  kıyamet kopmuştu. İdari yapıyı Fransa’dan  olduğu gibi  aldığımız için  Adalet sistemini tatbik etmişim diye koca koca Anayasa Profesörleri koro halinde : “ Bu  olmaz diye kanal kanal  televizyon  gezmişlerdi.  Hatta Semra Özal  ile Turgut Özal bile bunun üzerin   iddiaya tutuşmuşlardı.  Semra  Özal : “ Asla  olmaz!” demiş. Ben ;  Sulhi Dönmezer hocadan sordum , aday olamaz istifa etmeden “ demiş.   Turgut Özal da : “  Benim tanıdığım Çelik ise, o karanlığa asla kurşun sıkmaz. O , bu işte haklı çıkacaktır,  göreceksiniz !. “ demişti. Hatta seçim gezilerinde Urfa’ya geldiğinde Vali Ziyaettin Akbılut’a sormuş ve o da :  “ Efendim , Çelik beni de ikna etti”  demişti. Ben ve Van Belediye Başkanı Fethullah Erbaş,   bir ilk olarak Türkiye’de bunu hayata geçirmiştik, seçimlerde. Çok tartışıldı ve böylelikle bizim haklı olduğumuz ortaya çıkmış oldu. İkimizde büyük oy alarak Milletvekili seçilmiştik.  Ben on beş  gün hem Urfa Belediye Başkanı, hem de Milletvekili olarak görev yapmıştık. Jac Şirac yaparda Urfalı yapmaz mı?
      Tabii  sonradan bu yasayı tersten Milletvekillerinin de istifa etmesi gerekmeden;  Belediye Başkanı  adayı olabileceklerini  de ilk kez Melih Gökçek’e   tavsiye  etmiştim.  1994 Yerel Yönetim Seçimlerinde Ankara Milletvekili iken istifa etmeden Belediye Başkanlığına aday  olmuş ve Kamer Genç’in ısrarlı itirazlarına rağmen adaylık kabul  edilmiş ve seçilmişti. Şimdi ise, bu  yasayı değiştirip Yerel Yöneticilerden   korkarak onların aday olmaları halinde istifa etmelerini yasalaştırmışlar. Milletvekilleri ise bundan muaf tutulmuştur. 
      Şayet o zaman  bunu önceden bilseydim tabii aday olurdum seve seve. Ama daha sonra öğrendik tüm bunları. 
    Şimdi  bakalım nasıl atlatacaktık bu seçimde Urfa’dan aday olmamayı?    
       Necmettin  Erbakan  gibi tüm siyasi liderlerde yasaklıydı Türkiye’de : Demirel, Türkeş, Ecevit’te  siyasetin tüm  ağır topları susturulmuştu  12 Eylül 1980 darbesini yapanlarca . Kenan Evren ve dörtlü çetesi  partileri kapatmış ve liderlerini de Hamza Koyuna tıkıp  yargılatmışlardı. Toplumu sağ /sol diye   kamplara bölmüş ve  dökülen kardeş kanları üzerinden darbe yapmışlardı. Şimdi de kapalı spor salonlarına on binlerce insanın yargılaması  için mahkeme salonlarına çeviriyorlardı . Yargı rafa kalmış;  bir sağdan,  bir soldan  darağaçlarında sallandırılmışlardı. Hayat çekilmez bir hal almıştı. Sıkıyönetim Yönetimi insanlara  nefes aldırtmaz olmuştu.
      Eylül 1987 de yasaklı Parti Genel Başkan’larının yeniden siyasete dönmeleri için Turgut Özal  halkoylamasına  gitmişti.  Millette  oylarıyla;    12 Eylül darbesinin   faşist yasasını çöp sepetine attı.  Millet Demokratik bir tokat attı  bu faşist beşli çeteye. Ve tüm siyasi yasaklıların , yasaklarını kaldırdı. Şimdi de seneler sonra geçte olsa  hak ettikleri cezaya çarptırıldılar.  Rütbeleri söküldü  bu faşist generallerin. er olarak müebbet hapis cezası aldılar.  Geçte olsa adalet yerini buldu. 
      Tüm siyasi partilerin eski Genel Başkan’ları partilerinin başlarına birer birer  döndüler. Ve bizim  kurucu başkanımız  Ahmet  Tekdal da Necmettin Erbakan Hocamızı yeniden Genel Başkan seçmek için   Ekim ayında  Parti olağan üstü kongreye gitti. Görkemli  bir kongreyle  özlenen dava Adamı ,  Milli Görüşün Lideri  Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hoca  yeniden Refah Partisine  Genel Başkan seçildi.
       Kasım 1987  Milletvekili Genel seçimi için aday tesbitleri  de tüm hızı ile devam ediyordu. O zaman adaylıklar  genellikle genel merkezlerde belirlenirdi. Gerçi şimdi de pek değişen bir şey yok bu alanda.
        Bizde o süreçte daha çok Genel Başkanımız  Ahmet Tekdal bey abimiz  ile   bu durumları  görüşüyorduk.  Ahmet Tekdal  kibar ve o kadarda nazik bir zat idi.  O,  konuşurken kelimeleri  bile incitmekten sakınan ve onlara eziyet vermek istemeyen nazik , Karaköse’nin güngörmüş  bir beyi  idi. Karaköse’nin serazat, Ağrı dağının görkemli  o haşin karakterini  de nasiyesinde barındırdı.  Bazende   inatçı  mı inatçı, doğru bildiği sabitelerinden asla taviz vermeyen biri olur çıkardı. Yumuşak huylu ama , kadife eldiven içinde bir demir  yumruk  gibi idi mübarek. Ufak tefek,  azimli ve doğrularını yaptırmakta bir o kadar ısrarlı   ve  kararlıydı.( Bunları yazarken ben, meğer Ahmet Tekdal abimiz  de hastahane de can vermekteymiş? ). Sabahleyin bu acı  vefat haberiyle uyandım. Allah rahmet eylesin. Vefatı ile ilgili  hissiyatımı  hemen yazdım ve dostlarına  gönderdim. O  anda  küçük oğlu Ömer’i aradım. Hacı Bayram Camiinde cenaze namazına  katılıp ve son kez tabutuna omuz vermek için Hayrettin Dilekcan beni evden aldı. Son görevimizi huzur içinde yerine getirdik ona karşı.
     Urfa Refah Partisi İl Başkanımız şekerci Ahmet Apaydın  yıllarca aynı davaya gönül vermiş ve  Harran Dergisinin imtiyaz sahibi idi. Harran Dergisi bizim Urfa için yapacaklarımızın aynası idi. Kendisiyle  parti çalışmalarında uyum içindeydik. Bu seçimde Urfa’dan bir Milletvekili çıkaracak   potansiyelimiz  vardı.  Şehir merkezinde en  güçlü parti bizim partimiz Refahtı.

DEVAM EDECEK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.