eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
20°C
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Pazar Açık
22°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Enbiya Yıldırım’dan yeni kitap: Hadis İlminin İncelikleri

Enbiya Yıldırım’dan yeni kitap: Hadis İlminin İncelikleri

Prof. Dr. Enbiya Yıldırım: Hadis İlminin İncelikleri

Âlimler yıllarca okudukları veya okuttukları bilgileri zihinlerinde, bilgi notlarında ve yazdıkları eserlerde toplarlar, daha sonra bu bilgiler heybelerinden taşar ve nihayetinde kitap olarak ortaya çıkar. Bu durum her alanda tezahür ettiği gibi hadis alanında da olmuştur. Bu tezahürlerden biri Ankara İlahiyat Fakültesi hadis hocalarından Prof. Dr. Enbiya YILDIRIM’ın yazdığı Hadis İlminin İncelikleri adlı eseridir. Yıllarca hadis kitaplarında okuduğu satır arası değerli ve faydalı bilgileri ilim dağarcığında saklamış ve daha sonra kitap haline getirip bizimle paylaşmıştır. Yazar eserini; bilinen bilgilerin dışında okuduğu hadis ve benzeri alanlarla ilgili kitapların fark edilmeyip satır aralarında kalan, sürekli göz önünde bulunmayan nadir bilgileri, tabiri caizse cımbızla seçerek gün yüzüne çıkararak oluşturmuştur. Eserdeki bilgiler o kadar önemlidir ki, belki bu bilgiler sayesinde bazı yanlış anlayışlarımız düzelecek, tartışmalar bitecek, böylece alana yeni bir bakış açısı gelecek ve yeni bir ufuklar açacaktır. Diğer yandan bu bilgiler Prof. Dr. Enbiya YILDIRIM’ın alanındaki birikimi ve yetkinliğini de göstermektedir. 

Eserinde içeriğine baktığımızda; birinci bölümde 34 başlık altında hadis usulüyle ilgili konulara, ikinci bölümde 57 başlık altında hadis ravileriyle ilgili hususlara, üçüncü bölümde 57 başlık altında hadisler, hadisçiler ve hadis kitaplarıyla ilgili konulara, dördüncü bölümde 11 başlık altında Klasik eserlerin metinlerindeki sorunlar üzerinde durulmuş, beşinci son bölümde yirminci asırda yaşayan hadisçilerin nezaket, nezaheti ve insanların birbiriyle olan irtibatlarında örnek alınabilecek mektuplarına ve Arapça metinlerine yer verilmiştir. 

Eser bir yönüyle de olsa hadise ilgi duyan ve hadis ilmiyle uğraşanların çokça müstefid olacağı önemli bir araştırmadır. Yılların birikimiyle ulaşılan bilgilerin yerine göre hülasası yerine göre ayrıntısıdır. İfade ve anlatım yönüyle sıkıcı olmayan, okudukça merak ve heyecan uyandıran, hevesi artırıp canlı tutan bir çalışmadır. Bilhassa hadis alanında akademik çalışma yapanların okuması gereken ve müstağni kalamayacağı önemli bir kaynaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.