eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Az Bulutlu
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
30°C

Verimli Ders Çalışma Yolları 

 Ders çalışma faaliyeti kolay gibi görünse de birçok yönünün bir arada götürülmesi gereken zorlu bir süreçtir. Etkili ve verimli ders çalışma günümüz öğrencileri için zor görülmektedir. Özellikle lise öğrencileri daha da zorlanmakta hem ergenlik psikolojisi hem fizyolojik gelişmeler hem arkadaşlık ilişkileri hem teknolojinin etkileri gençleri bu konuda zihin ve ruh olarak zorlamaktadır. Teknolojinin de gelişmesiyle öğrencilerin dikkatlerini dağıtabilecek birçok unsur oluştu. Teknoloji bilgiye ulaşma, uzaktan öğrenebilme, kolay taşınabilirlik  gibi öğrencilere büyük kolaylıklar sağlasa da ders çalışmalarını ve odaklarını olumsuz etkilemektedir. Birçok öğrencide bugün telefon bağımlılığı ve sosyal medya bağımlılığı görülmektedir. Bu durumdan hem aileler hem de okul yönetimleri hoşnut değildir. Önlemek için birçok yöntem denenmektedir; okullarda derslerde telefonların toplanması, derslerde telefonların kapatılması gibi. Ders çalışırken telefon ile ilgilenilmesi çalışma verimini oldukça düşürür. Öğrenci fark etmese de fizyolojik olarak ta öğrenciyi etkiler göz yorgunluğu, boyun ağrıları ve zihin yorgunluğu yaratabilir. Bunun için gerekli ve yeterli olarak teknolojiden yararlanılmalıdır. Deyim yerinde ise doz aşımına gitmemelidir.

         Ders çalışmanın her adımı plan yapılarak düzenli bir şekilde olmalıdır. İlk adım olarak hedef belirlenmeli, bu hedef öğrencinin hem başarısına hem ilgi ve yeteneğine göre olmalıdır.  Daha önce istenilen hedefe ulaşanların tecrübeleri bize yol gösterici olacaktır. Ancak şu gerçek ki verimli çalışmanın ilk şartı odak ve dikkat o hedefe verilmesidir. Burada öğrencinin kendine güveni,  öz disiplini ve özbilincinin olması gerekir. Bir diğer aşamada ise çalışma planı ve düzenini oluşturmalıdır. Ders çalışmaya başlamadan önce çalışma ortamı oluşturulmalıdır, ders çalışmanın verimli olması için ders çalışma ortamı olabildiğinde sade olmalı, dikkat dağıtmayacak bir ortam meydana getirmelidir. Planlı bir şekilde ders çalışmaya başlanmalıdır, günlük plan haftalık plan ve aylık planlar şeklinde ilerlenmelidir. Ders planı konusunda ve ders çalışma sürekliliğinin sağlanmasında bir uzman yardımıyla ilerlemek daha doğru olacaktır. Çünkü ders çalışmak devamlılık ve süreklilikle daha verimli hale gelir. Program konusunda belirli bir kalıp program kullanılmamalıdır. Gençler genelde birbirlerinin çalışma tarzından etkilenip akranları gibi çalışmaya meyillidirler ama her öğrenci birbirinden farklıdır. Eğitimde bireysel farklılık olarak adlandırılan bu konu her öğrencinin farklı olduğu konusunu vurgular. Ders çalıştıktan sonra bilgilerin hemen unutulmaması için ise etkili not tutma, düzenli tekrar programı ve soru çözümleri ihmal edilmemelidir. 

         Ders çalışma sırasında baska bir  şeyle meşgul olmak odağı dagıtacağı için uğraşılmamalıdır. En çok görülen durum ders çalışırken yemek yenmesi ve müzik dinlenmesidir. Ders  çalışırken yemek yemek hem kilo artışı yapacağı gibi hem de dikkat dağınıklığına neden olur. Müzik dinlemek te yine aynı şekilde dikkat ve odak dağınıklığına neden olur.  Sonuç olarak etkili ve verimli ders çalışmak için dikkat dağıtan etkilerden uzak durmak ve bir plan çerçevesinde ilerlemek hedeflere ulaşmadaki önemli yollardır. Yollardaki engelleri kolay aşmak için tedbirli olmakta her zaman fayda vardır.

Tutku Kılıç

Rehberlik Öğretmeni

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.