eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
29°C
Ankara
29°C
Açık
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Açık
29°C
Salı Açık
29°C

Prof. Dr. Bayram Ali ÇETİNKAYA

1967 yılında Konya'da doğdu. 1990 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını 1994’te, doktorasını 1999’da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. Bu arada 1991-1997 yılları arasında Ankara’da öğretmenlik görevinde bulundu. 1997 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak atandı. 2004 yılında doçent, Aralık 2009 yılında profesör oldu. 2008-2009 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde çalıştı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kadrosuna dâhil oldu. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Dekan yardımcısı oldu. 2013-2015 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurucu dekanlık ve Rektör yardımcılığı vazifelerinde bulundu. Halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Felsefe Tarihi anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Biri İngilizceye çevrilmiş çok sayıda kitabının yanı sıra, ulusal ve uluslararası düzeyde tebliğleri ve çeşitli akademik dergilerde yayımlanan makaleleri bulunmaktadır. Yayınlanmış yirmi dört eseri bulunan Çetinkaya, yazı ve ilmi faaliyetlerini özellikle maarife yoğunlaştırmış durumdadır.

  Ümitsizlik Yok!

  Safahat’ın Yedinci Kitabı’ndaki ‘Yeis Yok’ şiirinde Âkif, dünyaya geldiğimizden beri, bütün hayatımız, uğursuz telkinler içerinde geçti, diyor. Yas ilan edenler baykuşlar gibi birtakım kimseler, bizi ümitsizlik ve yeis telkinleriyle büyüttü. Bu öyle insanı tüketen bir aşı ki, onunla beyinler uyuştu, zihinler köreldi ve akıllar dumura uğradı. Böylece bir kaç nesil heba oldu, gitti. Olumsuz ve ümitsizlik yayanlar, devlet ve ülkenin batacağını sürekli bir propaganda zihinlere işlediler. Yeni nesil, yeni gençlik, bu zehirli propagandaların esiri oldu. Kımıldayacak hali kalmadı, tükendi ve bitti.

            Mehmet Âkif, işte burada haykırır. ‘Devlet batmaz, batmadı ve batmayacaktır’ diye gençliğe ümit aşılar. Bu uğursuz söylentileri, gençliğin eylemleri yok edecektir. Ümit, umut ve cesaret, gençliğin bu kırılan azmini kıracak ve onları geçmişteki ihtişamlı dönemlere taşıyacaktır. Yeter ki Hakk’a dayanılsın, ilim, hikmet ve irfan yolundan şaşılmasın. Başka sapkın ve dalalet yollarına girilmesin. Hakikat yolunda cesur ve kararlı olarak yeni nesil devleti yeniden inşa etsin ve canlandırsın.   

  Doğduk, Yaşamak yok size!  derlerdi beşikten;

  Dünyâyı mezarlık bilerek indik eşikten!

  Telkîn-i hayât etmedi aslâ bize bir ses;

  Yurdun ezelî yasçısı baykuş gibi herkes,

  Yesin bulanık rûhunu zerk etmeye baktı;

  Melun aşı bir nesli uyuşturdu, bıraktı!

  Devlet batacak!  çığlığı beyninde öter de,

  Millette bekâ hissi ezilmez mi ki? Nerde!

  Devlet batacak!  İşte bu öldürdü şebâbı;

  Git yokla da bak var mı kımıldanmaya tâbı?

  Âfâkına yüklense de binlerce mehâlik,

  Batmazdı, hayır batmadı, hem batmıyacaktır;

  Tek sen uluyan yesi gebert, azmi uyandır:

  Kâfi ona can vermeye bir nefha-i îman;

  Davransın ümidîn; bu ne haybet, bu ne hırmân?

  Mâzîdeki hicranları susturmaya başla;

  Evlâdına sağlam bir emel mâyesi aşıla,

  Allah(c.c.) a dayan, saye sarıl, hikmete râm ol…

  Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.[1]

  Milli Şair, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”[2] ayetini hatırlatırken, akabinde cevabını kendisi verir:

            Olmaz ya… Tabii. Biri insan, biri hayvan.[3]

            “Âkif, bilim ve teknoloji alanındaki ilerleme ile eğitim ile okur-yazarlık kültürü arasında karşılıklı ilişkiyi de önemsemektedir. Avrupa’ya yaptığı bir seyahatteki gözlemlerini aktardığı ‘Berlin Hatıraları’ adlı şiirinde, Almanya’da kalkınma, eğitim ve kitap okuma arasındaki olumlu ilişkiyi gözlemlemiştir” [4]:

            Terakkiyâtımız artık yetişti bir yere ki:

            Maârif oldu umumun gıdâ-yı müştereki.

            Havâssınız yazıyorken, avâmınız okudu,

            Yazarların da okutmaktı, çünkü maksûdu.

            Bu asır, diyor Mehmet Âkif, ilimler yüzyılıdır. Cahillik ve yetersizlikle çağın sorunlarıyla mücadele etmek mümkün değildir. Aileden başlayan eğitimimiz, sonraki ilim ve tahsil hayatımızda terakki edecektir. Âkif, dönemin sihirli kavramları ‘hürriyet’ naralarıyla veya ilanlarıyla mesafe alınamayacağı hususunda bizi uyarır. Özgürlüğü sindirmek gerekir, dolayısıyla Şairimizin vurgulamaya çalıştığı alan, düşünce özgürlüğünü hazmettirmek için, onu ilimle güçlendirmek gerekir.

            Bu cehalet yürümez; asra bakın: asr-ı ulûm!

            Başlasın terbiyemiz, ailelerden oğlum.

            Sâde hürriyeti ilan ile bir şey çıkmaz;

            Fikr-i hürriyeti hazım ettiriniz halka biraz.[5]


  [1] Mehmet Âkif, Safahat, Altıncı Kitap, Âsım-Yeis Yok, 465-466.

  [2]  Zümer, 9.

  [3] Kazım Yetiş, Bir Mustarip Mehmet Âkif Ersoy, Ankara 2006, 99.

  [4] Cevat Özyurt, “Mehmet Âkif’de Doğu, Batı, Gelenek ve Modernlik”, Doğudan Batıya Düşüncenin Serüveni, ed: Bayram Ali Çetinkaya, 2. baskı, İstanbul 2017, c. 9, 473.

  [5] Özyurt, “Mehmet Âkif’de Doğu, Batı, Gelenek ve Modernlik”, c.9, 481

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.