eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
19°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Türkiye’de En Güzel Okul Binaları

Bursa Murat Hüdavendigâr Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bursa Murat Hüdavendigâr Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi

Okullar Bir Üslubu Yansıtır


Okullar bir üslubu, bir kimliği, bir tarzı ve dünyaya bakışı yansıtır. Tarihimizi ve mazimizi, gelecek vizyonumuzla birleştiren bir sembolizmin en güzel ifadelerinden birisidir. Çocukların severek, eğlenerek, isteyerek gidecekleri bir albeniyi de içinde barındıran tarafı da olmalı, okul binalarının. ‘Mekanlar insan içindir’ tasavvuruna sahip olmalı.
Bir zevk-i selime dayanmalı.
Bir okul binası; mimarisi, dizaynı, çocuklarımızın hayal dünyasını zenginleştirecek  göz zevkini yansıtan malzemelerle bezeli,  milli kimlik unsurlarını içinde yoğurmuş estetik/ilmi cemal nitelikleri, zihni serüvenimizi harekete geçirecek  bir donanımda olmalı. Elbette, mimari, üslup, estetik, bakımından belli bir niteliğin üzerinde olmalı. Aşağıda yakın dönem tarihimizle yeni dönemde yapılan okullarımızdan bir demet sunduk. İnsanımızın zekâsını, dünyaya bakışını ve yeryüzünü kavrayışını yansıtan yönleriyle alakanıza sunuyoruz.

Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi
Fatih- Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi
Hamidiye İdadisi

Sultan 2. Abdülhamit tarafından Hamidiye Camii ile birlikte 1905 yılında Bilecik’te yaptırılmıştır. İki katlı kırmızı kesme taştan inşa edilen yapının alt ve üst kat planları aynı bölmeler üzerine yükselmektedir. Giriş kapısının alnında mermerden yapılmış Osmanlı arması bulunan bina 2008 yılında Kültür Bakanlığınca restore ettirilmiş. Halen ilçe kütüphanesi olarak hizmet görmektedir.

Vefa Lisesi 1872 yılında “Dersaadet İdadi-i Mülkiye-i Şâhâne” adıyla öğretime başladı. İstanbul’un Türkçe eğitim veren ilk mülkiye idadisi olarak eğitim ve öğretime devam etti.


Haydarpaşa Lisesi

1903 – 1933 yılları arasında Tıp Mektebi olarak hizmet vermiştir. Okul binası 26 Eylül 1934’de Haydarpaşa Erkek Lisesi olarak eğitim vermeye başlamıştır. İnşaatı 1893 yılında Alexandre Vallaury’nin projesi ile başlamış ve 1902 yılına kadar devam etmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa İlköğretim Okulu

Okul binası Padişah 3.Murad’in annesi Nurbanu Atik Valide Sultan tarafından 1576 yılında dinlenme evi olarak Valideiatik Camii’nin inşası sırasında yapılmıştır. Bilahare bu bina yıkılmış, 1861 yılında Sultan Abdulaziz tarafından yeniden yapılmış ve askeri bina olarak kullanılmıştır.

Ali Efendi Muallimhanesi

Konya İli merkezindedir. 1429 yılında yaptırılmıştır. Kesme taşlardan kare plan üzerine inşa edilmiştir. Yapının üzeri kubbe ile kapatılmıştır. Yapı halen emniyet teşkilatınca karakol olarak kullanılmaktadır.

Eski Sanayi Mektebi

Sanayi-i Nefise Mektebi, güzel sanatlar alanında eğitim vermek üzere İstanbul’da 1882’de kurulmuş bir yüksekokuldur.

Meram Lisesi

Bina Konya İdadisi olarak 1889 yılında açılmıştır.Kuleli Askeri Lisesi

II. Mehmed İstanbul’u aldığı zaman Kuleli’nin şimdi bulunduğu yerde bir koru, içerisinde de bir manastır ile bir kule bulunuyordu. Manastır 1512-1520 yılları arasında Yavuz Sultan Selim devrinde yeniçerilere kışla olarak tahsis edilmiştir..
Kastamonu Gazi Paşa İlkokulu
Ankara – Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Güzel Sanatlar Lisesi
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.