eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
13°C
Ankara
13°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
16°C
Cuma Parçalı Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Az Bulutlu
14°C

Senin Ritmin

Senin Ritmin
02.09.2021 08:00
0
A+
A-

3 2 1, adım at ardından ikinciyi, hecelemeye başla sonra oku, bak gör düşün konuş… Yapılan eylemler ve alışılan davranışlar evrendeki tüm canlılar için geçerlidir. Mesela; yunuslar, daha doğumda yüzmeye başlarken zürafalar ayakta durmayı saatler içerisinde öğrenir; bir zebra yavrusu da doğumu izleyen kırk beş dakika içinde koşabilir. Biz insanlar da ise; nefes almak, göz kırpmak, yutkunmak, yürümek, koşmak gibi kendiliğinden meydana gelen ya da yemek yapmak, araba kullanmak, dans etmek, enstrüman çalmak gibi eğitim- öğretim ile kazanılan davranışlar zaman içerisinde bir düzen oluşturmaktadır. Birbiri ardına gelen bu düzene biz ritim demekteyiz.

Beş harfli olan ritim kelimesi sözcük anlamı incelendiğinde ezgi ve uyumla birlikte müziği oluşturan bir öğe olarak vurgu, uzunluk ya da seslerin, durakların düzenli bir biçimde yinelenmesinden doğan düzen olarak bilinmektedir. Oysa ritim sadece müzik ile sınırlandırılmamalıdır. O, hayatımızın her alanında bütün varlıklar için geçerlidir. Örneğin; ders çalışmak için bir saat belirlediğimizde eylemi gerçekleştirdikten sonra ertesi gün yine aynı saatte çalışma isteğimiz gelmektedir. Çünkü vücudumuz bu düzene alışmakta ve bir ritim tutturmaktadır.

Ritme uymak bir sağlık göstergesidir. Eğer belli bir düzen içerisinde davranışlarımızı gerçekleştirmezsek aritim dediğimiz bozukluk meydana gelecektir. Nasıl ki; uyku konusunda kendimizi belli bir saate alıştırıp ritim tutturuyorsak, sisteme uymadığımız takdirde düzen bozulacak ve hem sağlıksal hem de psikolojik olarak olumsuz etkileneceğiz.

O halde; hayatın her alanında istemli ya da istemsiz yapılan ritim konusunu biz Eğitimciler tarafından inceleyecek olursak; eğitim ve öğrenmenin önemini daha iyi anlayacağız. Toplumun genel geçer değerlerini, yetişmekte olan kuşağa aktarılmasını sağlayan eğitimin, düzen içerisinde ilerlemesi bizim için önemlidir. Mesela; ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki gençlere farklı bilgi düzeylerinin verilmesi bir ritmin göstergesidir. Çünkü, yaşları ve öğrenim düzeyleri farklı olan bu bireyler belli birikimler edindikten sonra bir üst kademeye geçme hakkı kazanmakta olup süreç içerisinde edinmiş olduğu bilgilerle de öğrenim düzeyinde bir silsile oluşturmaktadır.

Eğitim sadece ders içeriğindeki ritimde değil okula hafta içi her gün belli bir saatte gidilip gelinmesinde ya da derslerin 40 dakika işlenip 10 dakika teneffüs yapılması da bir düzenin göstergesidir. Öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği teneffüs saati kısaltılıp ders saatleri 5 dakika daha uzatılsa ya da öğretmenin ortaokul öğrencilerine üst düzey ders anlatması sonucunda alışılan düzen sarsılacak ve bir bozukluk meydana gelecektir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi ritme (düzene) uyulursa sağlıklı bir yol izlenecektir. Uyulmadığı takdirde kargaşa kaçınılmazdır.

Sonuç olarak; kendimizi inceleyelim: Bu yazıyı okurken gözlerimizi kırpıştırmamız ve eş zamanlı olarak nefes almamız şu an bir ritim içerisinde olduğumuzun göstergesidir. Burada yazılan bilgiyi öğrendikten sonra merak edip daha fazla bilgi edinmek için araştırmaya başladığımızda ise; bir bilgi silsilesi meydana gelecek ve yine bir ritim oluşturmuş olacağız.

O halde anlaşılmalıdır ki; düzen içerisindeki hayat geriye bakarak anlaşıldığı gibi ileri bakarak da yaşanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.