eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
20°C
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Pazar Açık
22°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Yıldırım ALKIŞ

Yıldırım ALKIŞ KİMDİR? 1962 Kahramanmaraş-Göksun doğumlu. Ortaokulu, Göksun’da, Liseyi Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi’nde okudu. 1984 yılında Konya İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Sırasıyla, Göksun Lisesi’nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Ceyhan Yaltır Kardeşler Ortaokulu, Gazi ilköğretim Okulu ve Sağlık Meslek Lisesi’nde Din Kültürü Öğretmenliği, yine aynı dönemde İmam Hatip Lisesi’nde Arapça dersleri ve Cezaevinde Din Dersleri öğretmenliği yaptı. Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik ve müdür yardımcılığı yaptı. Aynı dönemde mahalli radyo kuruculuğu, yönetim ve programcılık, Özel okul kuruculuğu, yöneticilik ve öğretmenlik, Dershane kuruculuğu, yöneticilik ve rehber öğretmenlik, Bazı sivil toplum kuruluşlarının kuruluşunda ve faaliyetlerinde aktif rol aldı. DOST ve GONCA gibi okul dergilerinin çıkartılmasına aktif katkı sağladı. Türkoğlu İmam Hatip Lisesi müdürlüğü, Mersin İmam Hatip Lisesi müdürlüğü, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı yaptı. Aynı dönemde Eğitim Fakültesinde, Din Psikolojisi, Psikolojiye Giriş, Türk İslam Edebiyatı ve Bilim Tarihi dersleri okuttu. Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürlüğü yaptı. Heybe, Bohça, Füyüzat, Seyehatname, Civanmert, Kımıl, Kirman, Şiirimsi gibi özgün notları içeren ajandaları var. “Hafız Ali Efendi ve Mücadelesi”(Müşterek) “Biz Böyle Gördük”(müşterek) “Fotoğraflarla Kars” (Heyet) “Çocuklar Dedelerinin Oyunlarıyla Oynuyor”(Heyet) “Dua Zamanı Mektuplar” “kulluğun tadı” gibi basılı çalışmaları var. Evli, iki oğlu ve biricik kızı var. Halen Ankara Sosyal Gelişim Derneği genel sekreterliği görevini yürütüyor.

  Rahman ve Rahim Olan Rabbim!

  En güzel selamlama, en güzel sena ve dua sanadır ey Allah’ım. Bana kendini tanıttın ve kul olma şerefini tattırdın. Beni ciddiye aldın da kendi kelamın olan Kur’an’ına muhatap ettin. En sevgili kulun, peygamberlerin de peygamberi, ins ve cinnin peygamberi Muhammed Mustafa Efendimiz’e ümmet ettin. Namazı miraç hediyesi olarak gönderdin ve bize sana ulaşmak için kapı yaptın. Tahiyyatı da kullarınla selamlaşma vesilesi kıldın. Binlerce kez sana şükür olsun.

  Her gün sana kulluk etmenin huzuruyla mutluyum. Şu anda haddim olmayarak ama geniş af ve müsamahana sığınarak mektup yazıyor olmak dahi ruhumda, kalbimde, gönlümde tarifi imkansız bir tat bırakıyor. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellemin seni selamladığı gibi selamlamak istiyorum; “Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vatteyyibat/Selamların en güzeli sanadır ey Allahım.”

  Peygamberimizin selamını aldığın gibi vicahi değilse bile -hoş senin için her şey vicahidir ya- gıyaben de olsa selamıma; “Esselamu aleyke eyyühennebiyyü/selam senin üzerine olsun ey Nebi!” dediğin gibi “Esselamu aleyke eyyühel abdi/ selam senin de üzerine olsun ey kulum!” demeni tahayyül ediyorum. Tahayyülü bile çok güzel, çok tatlı, çok feyizli. Sadece kulaklarıma değil tüm vücuduma, ruhuma, kalbime, hücrelerime sirayet eden şeş cihetten gelen o mübarek nidaya muhatap olmak ne büyük şeref.

  Aslında seninle her tahiyyatta, her teşehhütte selamlaşıyoruz ama maalesef dünyalık meşgaleler ne dediğimizin ve ne duyduğumuzun farkından gafil bırakıyor bizi.

  “Esselamu aleyna ve ala ıbadillahi’s-salihin/Ey Allahım selam bizim ve senin salih kullarının üzerine olsun! deyişimizle “Allahım ben bencil değilim, bencil olmak da istemiyorum, senin selamın tüm kardeşlerimin de üzerine olsun.” Dediğimin farkında olmak isterim. “Ben” demekten bile ar eder onun için hep biz deriz. Senin hitabına tüm mümin ve mümine kardeşlerimin de muhatap olması için böyle deriz. Deriz ama namaz bitince sanki onu biz dememişiz gibi kardeşlerimizle olan kardeşlik hukukuna riayet edemeyiz, bu ne bedbahtlık aman ya Rabbi! Bizi kardeşlik bilinciyle yaşat. Kendimiz için istediğimizi kardeşlerimiz için de isteme erdemliliği ver bize. Kardeşlerimizin dertleriyle hemdert eyle. Sevgili kulun Ebu’l-Hasan Harakani’nin dediği gibi “dünyanın öbür ucundaki kardeşimin ayağına batan dikenin acısını duyayım” ey Allah’ım.

  “Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve rasuluh/Ben şahitlik ederim ki-beş duyu ile algıladıklarım gibi, altıncı duyum olan kalbimle, gönlümle seni görürüm ve bilirim ki- senden başka ilah yok. Yine şahitlik ederim ki-O’nun döneminde yaşamamış olsam bile onu öyle tanıyor, biliyorum, görüyorum ki- Muhammed Mustafa senin kulun ve peygamberindir.”

  Ey Allahım beni sana kulluktan, sana dua etmekten, senden istemekten, sana sığınmaktan, seninle selamlaşmaktan mahrum bırakma! Bana çok dua etmeyi, çok tevbe etmeyi, çok namaz kılmayı, çok Kur’an okumayı, çok zikir yapmayı nasip et. Amin cümle peygamberlerin ve sevgili kulların hürmetine, Kur’an’ın hürmetine, masum ve mazlum kulların hürmetine dualarımı kabul et Allah’ım.

  abdi aciz yıldırım

  ETİKETLER: , , , , ,
  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  1. Hacı Musa SEFEROĞLU dedi ki:

   İlahi aşk bu.Bunu tattırdımı Cenabı HAK (cc)gönülden yazarsın,gönülden bakarsın,gönülden okursun,gönülden yaşarsın.Gönüller yapar,gönüller kazanırsın.
   ALLAH’ım (cc) gönül verdiğiniz talebelerinize ve dahi bizlere bu lezzeti tattırsın.ALLAH’a kul Habibine ümmet olmayı nasip etsin amin
   Hayır dualarınızı bekleriz canım efendim.

  2. Muzaffer dedi ki:

   Kaleminize ve yüreğinize sağlık üstadim

  3. Hasan unkun dedi ki:

   Âmîn Allâhümme âmîn.Aziz dost! Gönlüne,diline kalemine sağlık.Kelâmına,selâmına,duâna,hasenâtına ömrüne bereket olsun.Rabbim size cûdunca ihsan eylesin.Ümmete hidayet,istikrar,Kur’an ve Sünnet ile istikâmet,tevhid üzre vahdet,izzet,devletimize islama insanlığa hizmet etme kudreni lütfeylesin.Zâlimlerin hasmı,mazlumların hâmîsi olma şerefiyle izzetli kılsın inşallah.

  4. Sinem Yaşar Kızılbağlı dedi ki:

   Yüreğinize sağlık hocam..tüm dualarınıza amin aminn..