eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
12°C
Ankara
12°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Açık
14°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
15°C
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C

Konuralp USTA

1968 Artvin doğumlu. İlk ve orta eğitimini Kayseri Mimarsinan Öğretmen Lisesinde, yüksek öğrenimi Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde eğitimine devam etmektedir. Çok sayıda eğitim içerikli yerel ve ulusal ölçekli proje hazırladı. Eser Yayın; Şakaik-i Numaniye ve Zeyilleri, Çanakkale'de Boztepeli Şehitlerimiz adlı yayınlanan eserlerinin yanı sıra yayına hazır eserleri bulunmaktadır. Çeşitli gazete ve dergilerde kültür sanat ve edebiyatla ilgili yazılar kaleme aldı. Eğitim ve kültür konulu konferans, seminer ve panellerde sunum yaptı. Eğitim ve gençlik konularında Hollanda'da incelemelerde bulundu. Eğitimin her kademesinde öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  Kainatın Varlık Sebebi: Hazreti Muhammed(SAV)

  Vasfında sözün hülasasını al,

  İnsandı, fakat melekten eftal..


           Sözlerin en güzeli hep O’nun için söylendi. Çünkü kainat, O’nun yüzü suyu hürmetine  yaratıldı. İnsan aklının bildiği lisanlardaki bütün kelimeler bir araya gelse, denizler mürekkep, ağaçlar kalem olsa,  Peygamber Efendimiz’in hüsn-i cemalini ve  vasıflarını  ifade etmeye yetmez.
           Son baharın son demlerinde, Peygamber (S.A.V) Efendimizin kainatı şereflendirmesinin  sene-i devriyesini idrak ediyoruz.  “Mevlid-i Nebi”nin gönüllerimizi aydınlattığı günleri yaşıyoruz. Kainatın varlık sebebi olan  Peygamber Efendimizi anmak ve anlamak için bir fırsat sunuyor “Mevlid-i Nebi“ bize. Alemlerin  yaratılış sebebi olan Peygamber Efendimizi bütün yönleriyle tanımak, sünnet-i seniyyesine ittiba etmek, ebedi hayatımızı mamur edecektir. Baba olarak, aile reisi olarak, eş olarak, komutan olarak devlet adamı olarak, Allah Resulü insanlık için bir rehber ve önderdir. Bireysel ve toplumsal hayatın her alanına hitabeden mesajları, insanlık için hidayet kaynağıdır. Kur’an ve sünnet çizgisindeki hayat nizamı, insanlığın kıyametle sonlanacak hayat serüveninde, gerçek huzuru ve mutluluğu arayanlar için yol gösterici olmaya devam edecektir.
           Tarih boyunca milletimiz, Peygamber Efendimizle  derin bir sevgi bağı kurmuş ve hayatını, onun etrafında gelişen sevgi kültürü çerçevesinde şekillendirmiştir. Bu sebeple milletimiz, içinde Rasulullah (s.a.v.)’ın olmadığı sevgide bir hayrın olmadığı inancını taşımaktadır.
           Tarihte Peygamberimiz Hazreti Muhammed kadar sevilen, bu derece uğruna canlar feda edilen bir başka insan yaşamamıştır. Ona olan sevginin gerçek manasını ve sınırlarını anlayabilmek için O’nun hayatını okuyarak kare kare hafızalara nakşetmek ve bu kareleri kendi hayatımıza model almak gerekir.
           İnsanlığın ortak yurdu ve evi olan dünyada, herkesçe bilinen, küresel ölçekte yaşanan  büyük acı ve sıkıntıların sona ermesi, ancak Peygamber Efendimizin evrensel boyuttaki mesajlarının  hayat  tarzı olarak benimsenip, yaşanmasıyla  mümkündür.
           Sanat ve edebiyatımızda Peygamber Efendimize olan sevgi, saygı  müstesna bir yere sahiptir. Şairlerimiz,  en güzel  sözleri  Peygamber Efendimiz  için söylemişlerdir. Peygamber aşkıyla yazılan şiirler, gönül teline dokununca  cezbeye tutulmuşcasına titretmiştir okuyan ve dinleyenleri.
           Kadim şiirimiz, Allah  ve Peygamber aşkının en güzel örneklerini ihtiva eder. Fuzuli’nin “Su Kasidesi”, Süleyman Çelebi’nin “Vesile’tün Necat”ı başta olmak üzere günümüze gelinceye kadar kaleme alınan şiirler Peygamber Efendimize duyulan sevgi, özlem ve saygıyı  ifade etmiştir.

                Şair olup da Efendimiz hakkında şiir yazmayan tek padişah yoktur. Bunlardan biri, Peygamber Efendimizin ayak izinin resmini çizdirip hilafet sarığının alın kısmında ömür boyu taşıyan Sultan I. Ahmed’dir…
  O kadar ki, Efendimiz’in ayak izine (Kadem-i Şerif) bir de şiir yazmıştır:
  “N’ola tacım gibi başımda götürsem daim, 
  “Kadem-i resmini ol Hazret-i Şah-ı Rasul’ün. 
  “Gül-i gülizar-ı nübüvvet o kadem sahibidir… 
  “Ahmeda, durma yüzün sür kademine o gülün.” 
  Osmanlının  heybetli  padişahlarından Yavuz Sultan Selim;
  “Ey cemâl-i nûr-i çeşm-i evliya,
  “Elmeded ey ma’den-i nûr-i Hudâ…
  “Hâk-i pây-i tûtiyâ-yı asfiyâ,
  “Elmeded ey ma’den-i nûr-i Hudâ” mısralarıyla Peygamber Efendimize olan sevgisini dile getirmiştir.
           Osmanlının  tahtta en uzun süre  kalan ve “Muhibbi” mahlasıyla çok sayıda şiir  yazan  padişahı  Kanuni Sultan Süleyman: “Nûr-ı Âlemsin bugün hem dahi Mahbub-u Hüda, “Eyleme âşıkların bir lâhza kapından cüda…
  “Gitmesin nâm-ı şerefin bu dilimden dem be-dem,
  “Dertli gönlüme devadır can bulur ondan safa”  mısralarıyla  Peygamber Efendimize duyduğu sevgiyi  ifade sadedinde  söz ipliğine mana incilerini dizmiştir.
           Şair Nabi, Hac sırasında ayaklarını Medine’ye doğru uzatıp uyuyan Osmanlı Paşasına şöyle haykırmıştır:
  “Sakın terk-i edebden, kûy-i mahbûb-i Hudâ’dır bu!
  “Nazargâh-i ilâhîdir, Makâm-ı Mustafâ’dır bu!..
  “Habîb-i Kibriyânın hâb-gâhıdır fazîletde,
  “Tefevvuk-kerde-i arş-ı cenâb-ı Kibriyâ’dır bu!” Mısraları Peygamber Efendimize olan sevgi ve saygının en mücessem misalidir.
           Sultan II. Bayezid, İstanbul’da “veli” olarak tanınan Baba Yusuf’u Hacca uğurlamak için dergâhına gidiyor ve Ravza’daki kandillere konan yağın alımında kullanılmak üzere, hatırı sayılır bir miktar altın veriyor: “Bu, çalışarak kazandığım helâl paradır. Bu altınları Ravza-i Tahira’nın kandilleri için ayırdım. Allah Resulü’nün huzuruna varınca: ‘Ey Allah’ın Resulü, günahkâr kul Bayezid’in selâmı var, bu altınları türbenin kandillerine yağ alınması için gönderdi, lütfen kabul buyurunuz’ de.”
  Kimseye anlatmamasını tembihledikten sonra, ağlayarak yanından ayrılıyor.
           Osmanlı Devleti, her yıl, “Sürre Alayı” ile kutsal topraklarda yaşayan fakir-fukaraya dağıtılmak üzere külliyetli miktarda altın gönderdiği tarihi bir hakikat olup ecdadın  Peygamber Efendimize  olan sevgisinin harikulade sonucu olarak karşımıza çıkıyor.
           Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra silâh bırakmak zorunda kalan Medine’nin son savunucusu “Çöl Kaplanı” unvanıyla meşhur Fahreddin Paşa’nın, İngilizlere karşı “Son Medine Savunması”, Peygamber sevgisinin en çarpıcı örneklerinden biridir. 
           Kılıcını İngilizlere teslim etmeyen Paşa, Ravza’ya gidiyor, kılıcını bırakıyor ve “Ya Resulüllah! Sünnetini savunmak için kuşandığım kılıcı yine sana emanet ediyorum” diyor, sonra komutanlarına şöyle bir teklifte bulunuyor: “Gelin hep beraber… huzurunda huşû ve vecd içinde gözyaşları döktüğümüz Peygamber’imizin karşısında, aynı yemini tekrar edelim ve diyelim ki: Ya Resulullah, biz Seni bırakmayız!” 
        Mevlid Kandili’nin ruh ve gönül dünyamızın yeniden imarına;ümmetin uyanış ve dirilişine   vesile olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle Mevlid kandilinizi en kalbi duygularla tebrik ediyor, Peygamber Efendimizin  şefaatine nail  olmayı Cenab-ı Hak’dan niyaz ediyorum.

  Son söz sadedinde;

  Sensiz, kaldırımlara nice güzel can düştü,
  Yarılan göğsümüzden umutlar bican düştü,
  Yağmur, kaybettik bütün hazinesini ceddin,
  En son, avucumuzdan inci ve mercan düştü.

                                                                           ”                                            

                                                                                                Konuralp USTA

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.