eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
13°C
Ankara
13°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
16°C
Cuma Parçalı Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Az Bulutlu
14°C

İslam İktisadı Eğitimi-Öğretimi-1

İslam İktisadı Eğitimi-Öğretimi-1

“Bin millik yol ilk adımla başlar”…

Bugün bir ilk adım…

Bismillah… Bereketli olması duâsıyla…

Bu köşede “islam iktisadı/ekonomisi eğitim-öğretimi”nden başlayarak tedricen İslam ekonomisi ve küresel ekonomi ile ilgili yorumlarımı paylaşmaya çalışacağım.

İktisat genellikle “kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçların karşılanmasının ilmi” olarak tanımlanır. Kıt kaynaklarla sınırları belirli olmayan ihtiyaçları karşılamak için tam bir denge ve ölçülülüğü gözetmek gerekir. İktisat ilmi de bu ölçü ve dengeye dair kuralları düzenlemeye çalışır. Üretim ile tüketim, arz ile talep arasındaki dengenin nasıl kurulduğunu ve üretim faktörlerinin (toprak, emek, sermaye, girişimci) nasıl kullanılabileceğini kavrayan topluluklar bu ilmi, toplum maslahatı için kullanabildikleri oranda müreffeh toplum hedefine ulaşabileceklerdir.

İslam iktisadı; kaynağını İslam hukukundan alan ve gerek teorisi gerekse pratiği İslam hukuku ile örtüşen iktisattır.

İslam iktisadına merakı olan ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kimsenin İslam hukuku (fıkıh), ekonomi ve matematik ile barışık olması gerekir.

İslam iktisadı ile ilgili düzenlemeler genellikle İslam hukukunun muâmelât kuralları alt başlığı altında ele alınır. Doğal olarak kaynakları da İslam hukuk kaynakları ile örtüşür.

İslam iktisadı kaynakları

İslam iktisadının esas kaynaklarını İslam hukukunun kaynakları ile örtüşecek şekilde: Kitap (Kur’ân), sünnet, icma, kıyas, maslahat-ı mürsele (ıstıslâh), istihsan, sedd-i zerâi’, örf-âdet (gelenek), şer’u men kablenâ (bizden öncekilerin şeriatı), sahabi kavli ve ıstıshâb olarak ifade edebiliriz. İslam toplumlarının medeniyeti iktisadi sistem ve uygulamalarını bu kaynakları kullanarak geliştirir.

İslam iktisadı yardımcı kaynaklar olarak; doktrin ve içtihatları kullanır. Bu kaynakları yanında bilgi kaynağı olarak bilimsel eserleri; iktisat-hukuk dergileri, iktisat-hukuk genel eserleri gösterebiliriz.

İslam iktisadına dair sosyolojik kaynaktan da bahsedilebilir. Yani iktisat ve hukuk kuralının biçimsel olarak düzenlenmesinden önce, ekonomik, sosyal, kültürel vb. ihtiyaçların etkisi ile toplum vicdanında oluşan ve yetkili organları kural düzenlemeye (icad etmeye) iten kaynak olarak sosyolojik kaynak da kendisinden istifade edilmesi gereken diğer bir kaynaktır. İslam hukukundaki bey’u’l-îne, bey’ bi’l-vefâ, para vakıfları, vd. bu kaynağın çıktıları olarak düzenlenmiş uygulamalar olarak değerlendirilebilir.

Bu genel girişten sonra İslam iktisadının kaynakları ile ilgili detayları ele almaya çalışacağız gelecek yazımızda görüşmek üzere…

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.