eğitim,öğretim,terbiye,talim,Meb,Üniversite,öğrenci,öğretmen,muallim,öğretim üyesi,maarif,aile,
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Yağmurlu
18°C
Ankara
18°C
Yağmurlu
Salı Az Bulutlu
22°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Açık
26°C

ASBÜ’den Fuat OKTAY Geçti

ASBÜ’den Fuat OKTAY Geçti

Bugün 2020-2021 akademik yılı açılışı için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ASBÜ’deydi. Açılışta bir konuşma yapan Fuat Oktay, ASBÜ’ye küresel bir  hedef koydu: ‘’Dünya’da bilim alanında ilk yüz’’e girmek. İşin bu kısmı elbette alakadarları ve bu alanın akademik/idari kadrosunun müşterek ve müteselsil sorumluluğunda.

Biz esasen Fuat Oktay ve temsil ettiği küresel akademik vizyon üzerinde durmak istiyoruz.

Konuşması;  akademik ağırlıklı, bütün Türkiye’ye ve ASBÜ’ye milli ve milletler arası bir vizyon çizen muhtevada ve seviyeli idi. Konuşmasında siyasete hemen hiç girmedi. Cumhurbaşkanına bir kere atıf yaptı. Tavır ve duruşu, bir ilim kurumunda konuşuyor olan devlet adamı muhtevası ve dolgunluğunda idi. İlim ve ilim kurumlarının itibarını artırmak elbette en başta devlet adamlarının sorumluluğundadır.

 Bürokraside temelden gelip en üst noktalara kadar yükselen bir isim Fuat Oktay. Kariyerinde hocalık da var. İşgal ettiği makamı hakkıyla doldurduğu gözlenen bir devlet adamı. Başladığı her işe detaylı hazırlığı ile temayüz etmiş bir isim. ASBÜ’deki programında da bu görüldü. Türkiye’nin küresel vizyonunda entelektüel birikimin nasıl bir dirayet ve vukuf ile iş gördüğü bilinen bir isim.  Fuat Oktay’ı ASBÜ’de bu faaliyet ile tanıdıkça, şahsiyeti meselelere hakimiyeti ile daha iyi anlaşılmakta. Güven telkin etmekte. Vizyon çizmekte. Entelektüel birikimine çalışma disiplinini katarak etrafına iyi bir model oluşturmakta.  Sosyal bilimlere olan ilgisini, Türkiye’nin ilk sosyal bilimler üniversitesinin akademik açılışına bizzat katılarak gösterdi. Vukufu var. Yaptığı kısa ve öz konuşma ile dersine ne kadar hazırlıklı geldiği yakinen gözlendi. Bizde konuşmasının özellikle  sosyal bilimler alanı ile kısmını muhtevasına binanen alakadarlarına ders oluşturacak niteliğinden dolayı buraya aldık.

‘’Merkezine insanı alan sosyal bilimler, insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanların birbiriyle, doğayla maneviyatla ilişkilerini inceler. Medeniyetleri kuranda pozitif bilimlerin kökünde var olanda yine o ilhamda felsefe, antropoloji, sosyoloji, siyaset, dilbilimleri, az evvel rektörümüzün de bahsettiği gibi manevi bilimlerde sosyal bilimlerin ta kendisidir. (…) Beytü’l Hikme’den nizamiye medreselerine kadar dönemin ilim merkezlerinde öncelik her zaman toplum ve insan olmuş hedef, hakikat ne ise onu bulup topluma kazandırmak olmuştur. Matematik bilimine katkılarıyla öne çıkan Ali Kuşçu’nun aslında önemli bir dilbilimci olduğunu hepimiz biliyoruz. İbni Sina tıp alanında çalışmalarını felsefe ve müzikle ilerletmiş bunu da biliyoruz. Erzurumlu İbrahim Hakkı Geometri’nin yanında hadis, fıkıh ve sosyoloji çalışması; El Kindi ziraatle ilgilenmeden önce psikoloji ve mantık üzerinde yoğunlaşmıştır. 16. ve 17. Yüzyılda deneysel çalışmalar bilim vizyonunda merkezi bir yer edinmiş, 19. Yüzyıla gelindiğinde ise farklı disiplinler   değişik epistemolojik tavırlardan oluşan bir yelpaze gibi açılmıştır. (…) Günümüzde sosyal olguları anlamak, değişen yeni toplumsal tabloyu anlamlandırmak ve sınamalara doğru çözümler bulmak için  sosyal bilimler her zamankinden daha da önemli hale gelmiştir. Atom bombasını fen bilimleri icat eder ama insani olmayan tarafını sosyal bilimler haykırır. İklim değişikliğinin etkileri empirik yöntemlerle hesaplansa da, alınacak önlemleri ve farkındalık taraflarını sosyal bilimciler çalışır. Düzensiz göçle mücadele, küresel adalet, uluslararası toplumun rolü ve hukuk gibi alanlarda insan odaklı bilimsel yaklaşım için sosyal bilimlere ihtiyaç duyarız. İnsanı temel alan sosyal bilimler alanında müstakil bir üniversitemizin olmasını zamanın ruhunu anlamak açısından son derece önemli buluyoruz. Türkiye’nin ilk sosyal bilimler üniversitesi olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin her fakültesiyle sadece ülkemizde değil dünyada bilime yön vereceğine inanıyorum.’’

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.